گوشت سفید ، با ما بهترین باشید.گوشت گوسفند که در کشتارگاه های قانونی تهیه می شود و دارای مهر وزارت بهداشت است، دارای رنگ روشنی است. این گوشت معمولا سفت و پر ماهیچه است. در این مقاله قصد داریم تا بخش های مختلف گوشت گوسفند را شرح دهیم.

آشنایی با قسمت های مختلف گوشت گوسفند:

به صورت کلی هر بخش از ماهیچه های گوسفند که تحرک و فعالیت بیشتر داشته باشند، لذیذتر هستند. لذا در این قسمت ها ماهیچه بیشتری یافت می شود و در مقابل در بخش های کم تحرک، عضله و ماهیچه کمتری وجود دارد و نرم تر است. در همین راستا می توان عنوان نمود که گوشت اطراف گردن، صورت فعالیت بالا دارد و برای خوراک هایی چون آبگوشت،سوپ و مواردی از این قبیل بهتر است.

با توجه به اینکه گوسفند حیوانی است که بیشتر عمر خود را در حال خوردن است لذا زیان گوسفند نیز طعم خوشمزه ای دارد. معمولا برای تهیه غذا های ایرانی از گوشت سردست استفاده بیشتری می شود. در مقابل برای تهیه کباب که یک غذای همه پسند است از گوشت راسته گوسفند بیشتر استفاده می گردد. در یک نتیجه گیری کلی می توان بیان داشت که گوشت گوسفند

بارنج در نواحی پر تحرک برای آب پز کردن و در بخش های کم تحرک برای کباب، همبرگر و استیک مناسب است.

آشنایی با گوشت گوسفند

معمولا از استخوان ها و قلم گوشت گوسفند برای سوپ ها، تاس کباب و آش ها استفاده می شود. اگر که گوشت گوسفند تازه باشد می بایست رنگ آن قرمز یا صورتی باشد که در آن رگه های سفید یا همان چربی مشاهده گردد. گوشت گوسفند تازه آبدار و نرم است. اگر که گوشت بسیار تیره بود و گاها رنگ آن به خاکستری تمایل داشت، به تازه بودن گوشت شک نمایید. البته در نظر داشته باشید که مواد ویتامینی که در مغز استخوان گوسفند پیر وجود دارد بیشتر از نوع جوان است.

کاربرد غذایی بخش های مختلف گوشت گوسفند:

 1. قلوه گاه: سفات ترین نوع گوشت در بدن گوسفند می شود و معمولا در غذا هایی که گوشت می بایست له شود، همچون حلیم از این قسمت استفاده می نمایند. البته  از این بخش برای در گوشت چرخ کرده نیز استفاده می شود زیرا طعم خوبی دارد.
 2. ران گوسفند: این بخش چربی زیادی ندارد. می توان برای تهیه انواع کباب ها یا افرادی که چربی زیاد در گوشت چرخ کرده مصرف نمی نمایند، از آن استفاده کنند. خانواده های ایرانی از گوشت گوساله و گوسفند در کنار یکدیگر برای تهیه گوشت چرخ کرده استفاده می نمایند.

از مغز ران گوسفند برای تهیه انواع خوراک ها می توان استفاده نمود.

 1. دنده: دنده های گوسفند، دارای گوشت چربی است. معمولا برای پلو های مخلوط همچون باقلا پلو و مواردی از این قبلی از گوشت دنده گوسفند استفاده می شود.
 2. فیله یا راسته گوسفند: گوشت راسته که در واقع به پشت کمر گوسفند اشاره می نماید، یکی از انواع گوشت های بسیار خوش طعم می باشد. این گوشت دارای بافت نرمی است که در انواع استیک ها، فیله و کباب استفاده می شود. گوشت گوسفند در ناحیه کمر دارای پوست و رگ بسیاری است لذا نیاز می باشد که این بخش ها به خوبی تمیز شوند.
 3. گردن گوسفند: در بخش گردن نیز چربی بسیار بالایی وجود دارد. پیشنهاد می شود از گردن برای تهیه غذا هایی چون آبگوشت استفاده نمایید.

بخش های مختلف گوشت گوسفند

پیشنهاد می شود که گوشت ها را قبل از فریز نمودن به خوبی بشویید. سپس اجازه دهید تا آب آن خشک شود و سپس آن را فرید نمایید. در غیر این صورت پس از یخ زدایی گوشت تمیز نشده، لازم است تا تمام خونابه و آب گوشت را دور بریزید که با این کار، مواد معدنی گوشت همگی از بین خواهند رفت.


گوشت سفید ، با ما بهترین باشید.

گوشت های چرخ کرده از میان گوشت هایی که در برنامه غذایی استفاده می کنیم بیشتر طرفدار دارند. شما می توانید از هر نوع گوشتی، به چرخ کرده دست یابید. مثلا چرخ کرده بوقلمون یا چرخ کرده مرغ، یا گوشت همگی می توانند در برنامه غذایی شما جای گرفته و در طبخ برخی از غذاها به کار روند. 

گوشت بوقلمون یکی از بهترین نمونه های گوشت سفید به شمار می رود، که از خواص فوق العاده ای برخوردار است. افراد زیادی هستند که ترجیح می دهند به جای استفاده از گوشت گوساله یا گوسفند، از چرخ کرده بوقلمون برای طبخ برخی از غذاهای خاص بهره مند شوند. 

مثلا ممکن است مهمانی داشته باشید، و برای مهمانی تصمیم به تهیه کباب کوبیده

بارنج نمایید. اگر در منزل از گوشت قرمز بی بهره اید، نگران نباشید. کافیست چرخ کرده بوقلمون را همچون چرخ کرده گوشت قرمز در کباب کوبیده استفاده کنید. 

چرخ کرده بوقلمون

خواص گوشت چرخ کرده بوقلمون و مزایای استفاده از آن 

گوشت بوقلمون حاوی مقادیر فوق العاده زیادی اسید آمینه می باشد. اسید آمینه های به محض این که وارد بدن می شوند، در مغز انسان سروتونین تولید می کنند. که همین ماده ارامش و اسایشی را برای شما به همراه می آورد، که گویی دارویی مسکن و آرام بخش استفاده کرده اید. 

افرادی که از استرس و اضطراب زیادی برخوردار هستند، بهتر است حتما در برنامه غذایی خود از گوشت چرخ کرده بوقلمون استفاده کنند. این گوشت می تواند آرامش را برای آنها به ارمغان آورد. آرامشی که شاید با داروهای بسیاری نتوانند به دست آورند. 

البته این نکته را به خاطر داشته باشید، که اگر قصد دارید از این خاصیت گوشت چرخ کرده بوقلمون بهره مند شوید، بهتر است آن را به صورت سرخ کرده مصرف ننمایید. معمولا بهترین روش برای طبخ گوشت بوقلمون، به روش کبابی یا بخارپز است. 

البته افراد اندکی هستند، که از غذای بخارپز لذت می برند. از این رو می توانیم بگوییم تنها نمونه استفاده از گوشت چرخ کرده بوقلمون، کباب آن است. 

گوشت چرخ کرده بوقلمون

گوشت بوقلمون چگونه است؟

بوقلمون در اصل از جمله پرنده هایی به شمار می رود، که از نژاد قرقاولان است. البته این پرنده را می توانیم بزرگترین و سنگین وزن ترین پرنده خانگی نیز بنامیم. معمولا گوشت های بوقلمون به دو صورت سفید و قرمز در بازار موجود است. برخی از قسمت های بدن بوقلمون دارای گوشت قرمز بوده، و قسمت های دیگری از آن سفید است. 

البته درصد بیشتری از گوشت بوقلمون سفید می باشد. از این رو اگر با گوشت چرخ کرده بوقلمون مواجه شدید که قرمز بود، بدانید این قسمت تیره در ناحیه ران های بوقلمون می باشد. نکته جالبی که می توانیم در خصوص استفاده از گوشت این حیوان بیان نماییم، این است که هر قسمت از گوشت بوقلمون دارای طعم و مزه متفاوتی با دیگر قسمتهای آن است. 

مثلا اگر قصد استفاده از گوشت چرخ کرده بوقلمون دارید، بهتر است بدانید گوشت بال ها و سینه این مرغ علاوه بر سفید بودن، از مزه و طعم مطلوب تری نیز برخوردار است. می توانیم این قسمت از گوشت بوقلمون را از نظر مزه به گوشت گوساله شبیه بدانیم. 

از طرف دیگر گوشت قرمزی که در قسمت ران بوقلمون وجود دارد، بسیار نرم بوده و طعمی همچون طعم گوشت پرندگان وحشی را دارد. زمانی که می روید شکار و پرنده ای وحشی را شکار می کنید، می توانید این طعم را احساس کنید. 

از طرف دیگر به علت این که حجم توده گوشت در قسمت های سینه و ران بوقلمون بیشتر است، بهتر می توان چرخ کرده بوقلمون را از این مناطق بدست آورد. این قسمت از بدن بوقلمون از ضایعات کمتری نیز برخوردار است. به همین دلیل بهتر می توان از آن برای چرخ کردن استفاده کرد. 


گوشت سفید ، با ما بهترین باشید.

هر گوشتی را در فر بریونی نمایید، می تواند طعم خوشی را برای شما به بار آورد. اما بریونی گوشت بلدرچین با سیب زمینی و فلفل دلمه ای می تواند هوش از سر آدم ببرد. یکی از غذاهای خوشمزه و خاص، که هر کسی قادر به صبح آن نیست. باید فنون تهیه آن را بدانید.

در اصل 

گوشت 

بلدرچین خود به تنهایی بسیار لذیذ و خوشمزه است. اما زمانی که از آن بریونی درست کنید، می توانید به خاص بودن طعم این گوشت پی ببرید.  البته در طرز تهیه بریونی با گوشت پرنده لوکس، نیاز به استفاده از فر خواهید داشت. 

در کنار بریونی بلدرچین باید سس کره مخصوصی نیز تهیه شود، تا لذت طعم این گوشت بیشتر شود. پس ابتدا بریونی و سپس سس کره این غذای خوشمزه را آماده خواهید نمود. ابتدا مواد لازم جهت طبخ غذا را بیان می نماییم. 

بریونی بلدرچین

مواد لازم جهت طبخ گوشت بلدرچین بریونی با سس کره 

گوشت بلدرچین: 4 عدد 

روغن زیتون: 5 قاشق سوپخوری 

زعفران آب کرده: 5 قاشق سوپخوری

سیر خرد شده: 5 عدد 

پیاز حلقه ای خرد شده: 1 عدد

فلفل دلمه ای سبز: 1 عدد

سیب زمینی: 1 عدد

نمک، فلفل سیاه: به میزان لازم

مواد لازم جهت تهیه سس کره 

آب لیموی تازه: 1 قاشق سوپخوری

کره: 50 گرم 

زعفران آب کرده: 1 قاشق چای خوری 

نمک و فلفل سیاه: به میزان نیاز 

طعم خوش بریونی بلدرچین با سس کره

روش پخت و تهیه بلدرچین بریونی چگونه است؟

برای تهیه و پخت این غذا، ابتدا باید در یک ظرف مناسب بداشته و گوشت های 

بارنج را با زعفران آب کرده، فلفل سیاه، سیر، روغن زیتون، و نمک به خوبی مخلوط کنید. برای این که گوشت ها به خوبی طعم دار شوند، لازم است به مدت دو روز یا یک روز و نیم درون این ماده قرار گیرند.

از آنجایی که در بریونی بلدرچین از آبلیمو استفاده نمی کنیم، پس هر چه قدر گوشت ها درون مایع قرار داشته باشند، در بافت آنها هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد. پس از آن فر را با دمای 0 درجه سانتیگراد روشن نمایید تا گرم شود.

ظرف مخصوص را با روغن آغشته نموده، سیب زمینی ها و پیازها را حلقه حلقه نموده و درون سینی قرار دهید. بهتر است فلفل دلمه ای را نیز خرد نموده و به آنها اضافه نمایید. حال نوبت به قرار دادن گوشت های بلدرچین می رسد. آنها را به خوبی بر روی سیب زمینی ها و پیازها قرار دهید. 

روی ظرف را با فویل پوشانده و چند سوراخ بر روی ان ایجاد کنید. به مدت یک ساعت ظرف را درون فر قرار دهید. در ده دقیقه پایانی بهتر است فویل را برداشته و گریل را روشن نمایید. تا از گوشت های طلایی بلدرچین بهره مند شوید. در انتها نیز باید سس کره را بر روی آن ریخته و سرو کنید.

طرز تهیه سس کره بریونی بلدرچین 

برای تهیه این سس مخصوص، باید ابتدا کره را با نمک، فلفل سیاه، آب لیمو، و زعفران مخلوط نموده و درون قابله بریزید. ظرف را بر روی حرارت قرار دهید، تا کره کاملا آب شود و با مواد مخلوط شود. پیش از این که مواد جوش بیابند، باید قابلمه را از روی حرارت برداشت. 

اجازه دهید سس کمی حالت گرمای خود را از دست دهد، و سپس آن را بر روی بریونی بلدرچین بریزید و سرو نمایید. زمان تقریبی برای پخت این غذا، یک ساعت و نیم بوده و می توانید برای وعده های شام یا ناهار این غذا را طبخ کنید. 

 

دستور غذایی بیان شده، برای 4 نفر مناسب است. اگر بخواهید برای تعداد بیشتری  این غذای خوشمزه را تهیه کنید، می توانید مواد لازم را دو برابر کنید. گوشت بلدرچین با هر روش پختی طعم خاص خود را حفظ نموده، و خوشمزه خواهد شد.


گوشت سفید ، با ما بهترین باشید.

اصولا ما مردم ایران بر این باور هستیم که گوشت

بارنج را باید زیاد تهیه نماییم، و آن را در فریزر نگهداری نماییم. البته در این که آیا این باور درست است یا غلط، فعلا صحبتی نخواهیم داشت. اما اجازه دهید حداقل درمورد نحوه بسته بندی گوشت چرخ کرده ممتاز و دیگر گوشت ها را بررسی کنیم. 

برای اینکه گوشت چرخ کرده را در فریزر نگهداری نمایید، بهتر است همیشه به این مسئله توجه داشته باشید که دمای فریزر بالا نیست. پس نباید شما

گوشت چرخ کرده ممتاز را با ضخامت بالایی بسته بندی نمایید. بهترین عمل این است که این گوشت ها را به لایه های نازکی بسته بندی نموده، و نگهداری نمایید. 

همه مادران با این مسئله درگیر هستند، که از مواد غذایی برای آشپزی استفاده نمایند، که سالم و مفید باشد. یکی از مهمترین مواد غذایی که در هر غذایی توسط مادرها مورد استفاده قرار می گیرد، گوشت قرمز می باشد. گوشت های را به روش های مختلفی همچون گوشت چرخ کرده ممتاز در غذاهای متعددی استفاده می کنند. 

گوشت چرخ کرده ممتاز

دلایلی استفاده از گوشت چرخ کرده ممتاز در غذا چیست؟

حتما شما هم در خانه کودکی دارید که از خوردن

گوشت قرمز بیزار است. یکی از ترفند هایی که مادرها برای این چنین فرزندانی باید به کار ببرند، استفاده از گوشت چرخ کرده ممتاز است. با این روش کودکان نیازی نیست گوشت را ببینند یا بجوند. پس به راحتی آن را فرو می دهند و از خواص بسیار زیاد آن بهره مند می شوند. 

اما مسلما برای نگهدای از این دسته گوشت ها، لازم است برخی نکات را رعایت نمایید. مثلا شما باید بدانید به چه روشی اقدام به بسته بندی گوشت های چرخ کرده نمایید. از طرف دیگر نحوه نگهداری، توزیع، مصرف، و تهیه گوشت چرخ کرده ممتاز نیز بسیار مهم است. 

باید بسته بندی و فریز کردن گوشت های چرخ کرده به صورتی انجام شوند، که در آنها مواد مغذی سالم و قابل استفاده حفظ شود. زیرا بسیاری از این مواد و ویتامین ها، به محض فریز شدن از بین می رود. پس نحوه نگهداری از این گوشت ها را حتما مد نظر قرار دهید. 

گوشت چرخ کرده

نحوه تهیه گوشت های چرخ کرده به چه صورت است؟

معمولا گوشت های چرخ کرده را از قسمت های لاشه دام، که چربی بیشتری نسبت به دیگر قسمت های گوشت دارند، تهیه می کنند. زیرا این چربی های موجود در گوشت چرخ کرده ممتاز منجر می شوند، از خشکی گوشت کاسته شود. که علاوه بر بهبود بافت، طعم این گوشت ها را نیز بهتر می کند. 

حتما شما هم متوجه این مسئله شده اید، که در منزل هر نوع گوشتی را چرخ می کنید، از خشکی خاصی برخوردار می باشد. که منجر می شود تا قابلیت چسبندگی خود را از دست دهد. به همین دلیل نمی توان از این گوشت ها برای طبخ کوبیده یا همبرگر استفاده کرد. 

طبق استاندارد گوشت چرخ کرده ممتاز باید حداکثر 25 درصد چربی در خود داشته باشد. هر چه قدر چربی موجود در گوشت های چرخ کرده بیشتر باشد، مسلما در تعیین درجه بندی آن تاثیر گذار خواهد بود. معمولا گوشت های چرخ کرده درجه یک، دارای حداکثر 10 درصد چربی می باشند. 

گوشت های چرخ کرده درجه دو بیش از 17 درصد چربی دارند، و گوشت های چرخ کرده درجه سه، 25 درصد. این نکته را در خصوص گوشت چرخ کرده ممتاز در نظر داشته باشید، که هر چه قدر درصد چربی در گوشت پایین تر باشد، قیمت گوشت چرخ کرده بالاتر می رود. 

اگر قصد دارید اقدام به خرید گوشت های چرخ کرده نمایید، این نکته را به خاطر داشته باشید، که گوشت های چرخ کرده را از مراکز معتبر تهیه نمایید. زیرا این ماده غذایی از اهمیت و ارزش غذایی بالایی برخوردار می باشد. 


گوشت سفید ، با ما بهترین باشید.

خاصیت ماهی قزل آلا چیست؟

مصرف ماهی برای هر انسانی ضروری است به ویژه برای کودکان و بزرگسالان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این ماهی مخصوص سردآبی بوده و یکی از معروف ترین ماهی های آزاد است. اما چرا در تمام دنیا از ماهی قزل آلا به عنوان پرخاصیت ترین ماهی یاد می کنند و در تمام وعده های غذایی خود از آن استفاده می کنند. در ادامه با ما همراه باشید تا خاصیت ماهی قزل آلا را توضیح دهیم.

خاصیت ماهی قزل آلا

 

با 7 خاصیت ماهی قزل آلا آشنا شوید

 

1.ماهی مناسب برای بارداران

بانوان باردار همیشه دچار مشکلات تغذیه ای می شوند و به همین دلیل اکثر مواقع به پزشک تغذیه مراجعه می کنند. اما جالب است بدانید ماهی قزل آلا یکی از بهترین مواد غذایی است که برای بارداران مناسب بوده و به هیچ عنوان آنها را دچار مشکل نمی کند. برعکس موجب شده امگا 3 و ویتامین های زیادی به بدن مادر و جنین برسد و از سلامتی کامل برخوردار باشند. بنابراین بارداران از خاصیت ماهی قزل آلا غافل نشوند.

 

2.اسید چرب امگا 3

مهمترین خاصیت

ماهی قزل آلا، داشتن مقدار زیادی امگا 3 است. این مواد در بدن همه ماهی ها موجود است اما به طور باور نکردنی در ماهی قزل آلا وجود داشته و بدن شما را تامین می کند. چون بدن انسان ها توانایی تولید امگا 3 را ندارد باید از طریق ماهی ها یا مکمل های امگا 3 آن را دریافت کنند.

 

3.بهبود افسردگی

دنیای امروز، دنیای ناخوشی و افسردگی است. به دلیل چالش های زیادی که مردم جهان دارند، باید انرژی و شادمانی خود را از سبک زندگی درست و روش تغذیه خود دریافت کنند. در نتیجه با قرار دادن ماهی قزل آلا

بارنج در برنامه غذایی خود، مقدار زیادی انرژی مثبت را از آن بگیرید.

 

4.سرشار از انواع ویتامین B

ویتامین های B یکی از مهمترین احتیاجات بدن انسان ها است. اگر این دسته ویتامین ها به بدن انسان نرسد، دچار بیماری های مختلف شده و زود از پای در می آید. اما با مصرف ماهی قزل آلا نیم بیشتری از این ویتامین ها به بدن شما تزریق شده و بدنی قوی و غنی تری خواهید داشت.

خواص ماهی قزل آلا را بدانید

 

 

5.جلوگیری از پیری زودرس

روغن ماهی که در بافت بدن ماهی قرار دارد، تاثیرات زیادی بر مغز و بدن انسان به ویژه افراد مسن می گذارد. اگر در خانه خود افراد سن بالا دارید بهتر است ماهی قزل آلا را در برنامه تغذیه آنها قرار دهید. زیرا با مصرف این ماهی از پیری زودرس جلوگیری شده و باعث تقویت حافظه می شود. همچنین دیگر از آایمر خبری نبوده و زندگی سالمی خواهند داشت.

 

6.درمان تیروئید

غده تیروئید که در جلوی گردن قرار دارد، کارش ترشح دو هورمون بوده و به ذخیره انرژی در بدن کمک می کند. اما کمبود سلنیوم در بدن موجب بروز تیروئید می شود. راه درمان یا پیشگیری این است که در بین ماهی ها از ماهی قزل آلا استفاده کنید و سلنیوم را وارد بدن خود کنید.

 

7.حفظ سلامت قلب

در سنین بالا حفظ سلامت قلب بسیار اهمیت داشته و باید به آن دقت کنید. اما چطور؟ ساده است. به خاصیت ماهی قزل آلا توجه کنید و آن را در برنامه غذایی هفتگی خود قرار دهید. این ماهی چون دارای کمترین چربی، کلسترول است برای عملکرد قلب مناسب بوده و همچنین به وسیله ویتامین های موجود در آن باعث تقویت قلب می شود.

ارزش غذایی ماهی قزل آلا

 

نتیجه گیری

سلامت بدن در گرو مصرف غذاهای سالم و ارگانیک است. خواص ماهی قزل آلا کم نیست و در این مقاله ما به 7 مورد مهم آن پرداختیم. اما ناگفته نماند که در مصرف آن هم نباید زیاده روی کنید، زیرا خطرات جبران ناپذیری داشته و همانطور که مقدار کم آن به سلامت شما کمک می کند؛ مصرف بیش از حد آن برای بدن مضر است.


گوشت سفید ، با ما بهترین باشید.

مادربزرگ ها همیشه غذاهای خوش عطر و طعمی درست می کردند، که انسان را به دنیای دیگری می برد. یکی از دلایل این عطر خوش غذا استفاده از گوشتی خوشمزه در غذا بود.

گردن گوسفندی یکی از بهترین قسمت های گوسفندی است که از طعم فوق العاده ای برخوردار است.

بهترین و خوشمزه ترین غذاها را می توان با گردن گوسفندی طبخ نمود. غذاهای سنتی بی نظیری را نیز با این قسمت از گوشت گوسفند تهیه می کنند، که خواص بی نظیری نیز برای بدن به دنبال می اورد. یکی از مطبوع ترین قسمت های بدن گوسفند، گوشت گردن آن است. 

گردن گوسفندی علاوه بر تمامی خواصی که دارد، ارزش غذایی فوق العاده ای نیز دارد. بیشتر مادران برای تقویت فرزندان خود، از این قسمت از بدن گوسفند برای تهیه غذا استفاده می کنند. از جمله مواد مغذی که می توانیم برای این قسمت از بدن گوسفند بیان نماییم، منگنز، سلنیوم، و مس است. 

گردن گوسفندی

نحوه استفاده و طبخ گردن گوسفندی

پیش از این که بخواهید قسمت گردن گوسفند را در غذا استفاده کنید، بهتر است ابتدا تمامی چربی های اضافی موجود بر روی آن را از گردن جدا کنید. قسمت گردن به راحتی به قطعات کوچکی تقسیم می شود. از این رو به راحتی قادر خواهید بود این قسمت ها را جدا کرده و آنها را در یک غذا استفاده نمود. 

البته این نکته را به خاطر داشته باشید که تمامی چربی های موجود در گوشت های گوسفندی، و به خصوص گردن گوسفندی، اشباع شده هستند. از این رو می توانید بدون هیچ نگرانی استفاده از گوشت های گوسفندی را در برنامه غذایی خود قرار دهید. 

از طرف دیگر بهتر است بدانید که چربی های موجود در این گوشت ها را به میزان لازم جدا کنید. زیرا وجود هر چه بیشتر چربی اشباع شده گوسفندی می تواند طعم بهتری را به غذا دهد و موجب خوشمزه تر شدن غذا شود. پس بهتر است چربیهای گردن گوسفندی را به اندازه کم کنید. 

اگر قصد دارید گوشت گردن را قطعه قطعه کرده و آن را در فریزر قرار دهید، بهتر است حتما گوشت خرد شده را بشویید. اجازه دهید تا آب گوشت پس از شستشو خارج شود، سپس اقدام به فریز نمودن گردن گوسفندی نمایید. برای هر قسمت از این گوشت های خوشمزه، از یک کیسه فریزر استفاده کنید. 

قطعه های گردن گوسفند

خواص بیشمار استفاده از گوشت گردن گوسفند 

یکی از مهمترین خواصی که می توانیم برای گردن گوسفندی بیان نماییم داشتن مقادیر زیادی از امگا3 است. شاید بسیاری از مردم تصور نمی کردند که در این قسمت از بدن گوسفند، بتوانند نیاز های لازم بدن خود را در خصوص امگا3 برطرف نمایند. 

اما باید بگوییم با استفاده از گردن گوسفندی هم می توانید امگا 3 بدن خود را تامین کنید، و هم قادر خواهید بود پروتئین زیادی را نیز وارد بدن نمایید. زیرا گردن گوسفند حاوی مقادیر زیادی از پروتئین هم است. از سوی دیگر برخی از افراد که از کمبود آهن بدن رنج می برند، کافیست گردن گوسفند را در برنامه غذایی خود قرار دهند. 

کلا استفاده از

گوشت گوسفندی می تواند به میزان لازم انسان را از کم خونی دور نماید. با استفاده از گردن گوسفندی آهن زیادی را به راحتی به بدن خود جذب خواهید نمود. زیرا این گوشت به دلیل بافت نرمی که دارد، به راحتی و سریع هضم می شود. 

اگر تنها 100 گرم گوشت گوسفند در روز استفاده کنید، قادر خواهید بود بیش از 20% از آهن مورد نیاز بدن خود را بدست آورید. البته این میزان جذب آهن در میان خانم ها تنها 12% می باشد. پس گوشت گوسفند بیشتر می تواند آهن مناسب را برای بدن آقایان تامین نماید.

اگر به دنبال آن هستید که از بدنی قوی برخوردار باشید، حتما مصرف گردن گوسفندی را در رژیم غذایی خود قرار دهید.


گوشت سفید ، با ما بهترین باشید.

طرز تهیه غذای اشپل لقمه

اشپل لقمه یکی از خوشمزه ترین غذای گیلانی است که مورد توجه مردم شهرهای مختلف ایران است. این غذا را می توانید در اکثر مراسم های خود سرو کنید و از خوردن آن لذت ببرید. برای آشنایی شما با این غذا طرز تهیه آن را ارائه دادیم تا به وسیله آن یک اشپل خوشمزه و جانانه بپزید. در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

 

مواد مورد نیاز برای پختن اشپل لقمه

بهتر است برای تهیه این غذا حتما از مواد اولیه تازه استفاده کنید. زیرا مواد اولیه تازه در مزه و عطر غذا تاثیر زیادی داشته و خوش طعم تر خواهد شد. لازم به نگرانی نیست مواد اولیه این غذا در هر سوپر مارکت یا هایپری قابل تهیه است و به راحتی می توانید مواد آن را بخرید.

 

 اشپل لقمه

 

مواد اولیه برای اشپل

اشپل (متعلق به

ماهی سفید):یک دست

برنج (پخته شده به صورت کته):5 قاشق غذاخوری

پیاز:1عدد

گردو:7عدد

سیر:6حبه

رب انار (ترش):1قاشق غذاخوری

سبزی (شامل گشنیز،نعنا،پونه و تره ساطوری شده):10 قاشق غذاخوری

تخم مرغ:3عدد

نمک:به میزان لازم

فلفل:به میزان لازم

گلپر:به میزان لازم

روغن:به میزان لازم

نان (نان لواش یا خمیر پیراشکی):به اندازه کافی

 

غذای گیلانی

 

 

گام به گام طرز تهیه اشپل لقمه

1.اشپل ماهی را بشویید و در کاسه ای بریزید. حتما پوست نازک و رگه های آن را بگیرید و بافت های آن را با چنگال جدا کنید.

 

2.برنج را بپزید و بعد به همراه پیاز، سیر و گردو مخلوط کنید و درون چرخ

گوشت ریخته و از درون آن مواد را رد کنید.

 

3.بعد مخلوط برنج را با اشپل ماهی مخلوط کنید و کاملا بهم بزنید. در مرحله بعد باید

تخم مرغ ، رب انار ، سبزی ساطوری شده ، نمک ، فلفل و گلپر به آنها اضافه کنید.

 

4.در مرحله چهارم تمام مواد را با دست ورز دهید تا یکدست با یکدیگر مخلوط شوند و مزه یکدیگر را بگیرند.

 

5.در مرحله پنجم مواد را داخل تابه بریزید و به همراه مقداری آب روی حرارت ملایم قرار دهید. بعد از نیم ساعت که مواد را تفت دادید، مواد مخلوط شده اشپل را لای نان هایی که تهیه کرده اید یا خمیر پیراشکی قرار دهید.

 

6.روغن را درون ماهیتابه داغ کنید و اشپل لقمه را درون روغن بریزید.

 

7.ناگفته نماند که نان باگت نیز گزینه مناسبی برای قرار دادن مواد اشپل لقمه درون آن است. اما به یاد داشته باشید نان های باگت را به اندازه 2 سانتی متر ببرید و مواد را درون آن قرار دهید.

 

8.ساندویچ های آماده را درون روغن بریزید و اجازه

گوشت گوسفند که یکی از انواع گوشت های قرمز است، به طور میانگین 2 الی 3 وعده در هفته بین خانواده های ایرانی میل می شود. با توجه به اینکه در بدن انسان این گوشت تامین کننده اصلی پروتئین است لذا اهمیت تهیه گوشت گوسفند سالم، بسیار بالا است. در این مقاله روش هایی که منجر به خرید حرفه ای گوشت گوسفند می شود، شرح داده خواهد شد.

گوشت گوسفند نامرغوب در چه مواردی استفاده می شود:

در گوشت های قرمز و به ویژه گوشت گوسفند مقدار قابل توجه ای، ازت وجود دارد. لذا برای اطمینان از مثبت شدن آزمایش های تعیین سلامت گوشت، گاها به آن ازت اضافه می نمایند. این ازت غیر طبیعی برای بدن بسیار مضر می باشد.

مشاهده شده است که در برخی موارد به جای استفاده از گوشت خالص گوسفندی در تهیه غذا هایی چون سوسیس و کالباس، از پودر استخوان استفاده می شود. پودر استخوان منجر می شود تا عملیات هضم دشوار تر صورت گیرد و افرادی که از زخم معده رنج می برند، دچار دردهای زیاد شوند.

خصوصیات گوشت گوسفند خوب

رعایت نکردن فرمول های استاندارد، اضافه نمودن پودر های غیر طبیعی همچون پودر خون یا مخلوط نمودن گوشت های قرمز ارزان تر و کم کیفیت تر از جمله تقلب هایی است که ممکن است در تهیه گوشت قرمز رخ دهد لذا به نظر می رسد، حرفه ای بودن در این بخش ضروری است.

آنچه باید در زمان خرید 

گوشت گوسفند به آن دقت نمود:

گوشت گوساله و گاو دو دسته از گوشت های قرمز هستند که منبع غنی آهن برای بدن می باشند. از لحاظ طعم و ذائقه، گوشت گوساله به نسبت گوشت های گوسفند طبع سردتری دارد لذا گرایش بیشتر خانواده های ایرانی در تهیه غذا به  سمت گوشت گوسفند می باشد. گوشت های گوسفند دارای استخوان است و به نسبت گوشت گوساله روشن تر می باشد.

بهترین گوشت گوسفند، نوع بره است زیرا پخت آن راحت تر است و بسیار آبدار می باشد. گوشت گوساله خوب کم چرب می باشد و معمولا برای چرخ نمودن از گوشت گوسفند 

بارنج در کنار آن استفاده می نمایند. معمولا گوشت خوب گوسفند در اوایل پاییز و ماه های مهر و آبان عرضه می شود و در ماه های اول بهار میزان این گوشت کم می باشد.

طبع سرد گوشت گوساله به نسبت گوشت گوسفند منجر شده است تا تقاضا برای این گوشت کاهش یابد و از لحاظ قیمتی نیز، هزینه کمتر نسبت به گوسفند داشته باشد. برای خرید گوشت گوسفند خوب باید در نظر داشته باشید که جهت تهیه چه غذایی به این گوشت نیاز دارید.

از گردن گوسفند، می توان گوشت فیله ای جدا نمود لذا برای تهیه انواع فیله ها و یا غذا هایی که نیاز به گوشت تکه ای دارند همچون قیمه می توانید، این مورد را تهیه نمایید.

نکات خرید گوشت گوسفند

اگر به دنبال گوشت استیکی هستید، پیشنهاد می شود از دنبالچه گوسفند استفاده نمایید زیرا گوشت آبدار گوسفند در این بخش یافت می شود. چنانچه نیاز به گوشت بدون استخوان دارید معمولا گوشت های سینه گوسفند توصیه می گردد زیرا زمانیکه به آرامی بپزد و چربی از آن جدا شود برای رول شدن مناسب است. از این بخش برای تهیه انواع فینگر فودها و رول ها استفاده می شود.

نکات خرید گوشت گوسفند:

نکته ای که برای خرید این گوشت باید به آن دقت داشته باشید این مورد است که اگر گوشتی تهیه نمودید که رگه های عضلانی بسیاری در آن دیده می شود به این معنا است که حیوان یا گوسفند پیر بوده و در مقابل گوسفند جوان دارای رنگ روشنی است که رگه های چربی به رنگ سفید یا زرد کم رنگ در آن دیده می شود. معمولا گوشت های خیلی شل و یا خیلی سفت، گوشت های خوبی برای طبخ نیستند.


گوشت سفید ، با ما بهترین باشید.

بلدرچین جزوه ماکیان متوسط جثه است که اغلب در شمال اروپا، جنوب آمریکا، شمال آفریقا و در بخش هایی از آسیا یافت می شود. اما مصرف این تخم کوچک که به مراتب از

تخم مرغ کوچک تر است در میان آسیایی ها به خصوص ژاپنی ها بیشترین مصرف را دارد. این ماده غذایی ارزشمند سرشار از مواد مغذی مورد نیاز بدن است که می تواند با قرار گرفتن در سبد غذایی روزانه یک داروی لذت بخش برای  پیشگیری از بیماری ها باشد

مصرف  تخم بلدرچین برای خانم هایی باردار  بیشتر توصیه می شود به دلیل اینکه باعث رشد قد، هوش و مقاومت بدن جنین می شود. همچنین خانم هایی که در دوران بارداری دچار مشکلات خواب هستند  با خوردن آن این مشکل تا حدود زیادی برطرف می شود، گوشت بلدرچین نیز این خاصیت را داراست مصرف آن برای خانم های شیرده نیز مناسب است زیرا موجب افزایش شیر در مادران می شود. به طور کلی مصرف این تخم برای سلامتی بدن بسیار موثر است و در دسته غذاهای سالم قرار دارد. در ادامه شما را با برخی از خواص تخم بلدرجین آشنا خواهیم کرد.

خواص تخم بلدرچین برای سلامتی

بهبود بینایی

در

تخم بلدرچین مقادیر زیادی ویتامین A وجود دارد به همین دلیل استفاده از آن به طور منظم برای بهبود بینایی بسیار موثر است و مصرف آن همچنین موجب می شود تا از توسعه آب مروارید جلوگیری شود و چشم دید بهتری پیدا کند.

تنظیم کلسترول

بدن برای جبران تاثیرات کلسترول بد خون نیازمند کلسترول خوب نیز است. چربی موجود در زرده تخم بلدرچین 60% آن را شامل می شود. اسیدهای چرب مفید در این ماده غذایی موجب تقویت قلب می شود.

 تسکین آلرژی

این تخم به دلیل اینکه پروتئین ووموکوئید دارد مصرف آن به عنوان ضد حساسیت در بدن عمل می کند. به همین دلیل افرادی که از آلرژی رنج می برند استفاده از این تخم برای آن ها مناسب است.

تقویت سلامت مو

این تخم به دلیل اینکه دارای آمینو اسید زیادی است برای تقویت مو نیز مناسب می باشد زیرا که آمینو اسید می تواند ریشه های مو را تغذیه دهد و موجب تقویت و افزایش رشد مو شود.

 درمان افسردگی

این تخم علاوه بر اینکه دارای ویتامین، مواد معدنی، قند و پروتئین است، خاصیت ضد افسردگی نیز دارد. این خاصیت ضد افسردگی به دلیل اینکه هورمون پی دارد برای درمان افسردگی در خانم ها بسیار مناسب است.

افزایش انرژی بدن

به دلیل اینکه مواد معدنی وانواع  ویتامین در تخم بلدرچین وجود دارد استفاده از آن باعث می شود که انرژی بدن افزایش یابد و خلق و خوی فرد بهتر شود. برای این که هوشیاری بدن زیاد شود بهتر است که در صبحانه از آن مصرف نمایید.

کمک به رشد مناسب

تخم بلدرچین برای رشد مناسب  بدن کمک زیادی می کند زیرا که پروتئین فراوانی دارد و موجب می شود تا بافت ها، عضلات و سلول ها ترمیم شوند به همین دلیل مصرف آن برای رشد کودکان بیشتر توصیه می شود.

 جلوگیری از کم خونی

خانم هایی که به طور مرتب از تخم بلدرچین استفاده می کنند به دلیل اینکه این تخم حاوی آهن است کمتر دچار کم خونی می شوند. همچنین به دلیل اینکه اسید آمینه زیادی دارد باعث می شود تا سطح هموگلوبین در سلول های قرمز خونی افزایش پیدا کند.

 حفظ سلامت پوست

تخم بلدرچین دارای نوعی اسید آمینه به نام لیزین و همچنین منبع عالی از پروتئین می باشد که برای سلامت پوست مناسب است زیرا که باعث افزایش تولید کلاژن می شود. مصرف منظم این ماده ازرشمند غذایی از افتادگی و چین و چروک پوست جلوگیری می کند و باعث سفت شدن پوست می شود.

پیشگیری از بیماری های مزمن

انسان ها به دلیل قرار داشتن در معرض رادیکال های آزاد دچار انواع بیماری های مزمن و سرطان می شوند. آنتی اکسیدان های موجود در تخم بلدرچین به ویژه ویتامین سی و آ به خنثی کردن این رادیکال آزاد کمک شایانی می کنند که موجب ارتقای سلامت جسمانی می شود.

در نهایت اینکه این تخم پرنده کوچک و جذاب به دلیل دارا بودن گروه های ویتامین بی با تنظیم عملکردهای آنزیمی و هورمونی  به افزایش متابولیسم بدن کمک زیادی می کند . ریزی مغذهای موجود در این ماده می تواند انرژی یک روز پرمشغله رابرای شما محیا نماید. می توان به راحتی گفت : مصرف متعادل تخم بلدرچین برای سلامتی معجزه می کند.


گوشت سفید ، با ما بهترین باشید.

مواد لازم برای تهیه

کوفته کباب ترکی

گوشت چرخ کرده گوسفندی 500 گرم
حبه سیر 2 عدد
پیاز رنده شده 3 قاشق غذاخوری
پودر زیره سبز 1 قاشق چایخوری
جعفری خرد شده 2 قاشق غذاخوری
نعنا 1 قاشق غذاخوری
نمک 1 قاشق چایخوری
فلفل قرمز 1 قاشق چایخوری
فلفل سیاه 1 قاشق چایخوری
روغن گیاهی به مقدار کافی

 


کوفته کباب یک غذای ترکی بسیار خوش طعم و خوشمزه است که مثل دونر و اسکندر کباب با ذائقه ایرانی ها هم تناسب دارد. کوفته کباب، همان طور که از اسم آن مشخص است کبابی است که به شکل کوفته فرم داده می شود. 

طرز تهیه کوفته کباب ترکی

حبه های سیر را همراه با نمک در یک هاون بکوبید یا روی تخته آشپزخانه با استفاده از سمت صاف چاقو آنها را له کنید تا حالت خمیری پیدا کنند. سیر را در یک کاسه بزرگ با گوشت، پیاز، جعفری، زیره سبز، فلفل قرمز و فلفل سیاه به خوبی مخلوط کنید.
مواد را به ۸ قسمت مساوی تقسیم کنید و هر قسمت را به صورت یک کوفته گرد درآوردید. کوفته ها را روی سطح تختی کمی فشار دهید تا به شکل بیضی درآیند.
کوفته ها را با چهار سیخ، سیخ کنید و روی آنها روغن بمالید. سیخ ها را روی گریل قرار دهید یا تابه گریل را چند دقیقه ای روی شعله متوسط قرار دهید تا داغ شود و بعد سیخ ها را روی آن بچینید و هر سمت آنها را ۳-۴ دقیقه بپزید. از چرخاندن زود به زود سیخ ها خود داری کنید زیرا باعث می شود مواد به تابه بچسبند.
پس از اینکه کوفته کباب ها آماده شد، آنها را با نان و ماست یا سبزیجات مورد علاقه تان سرو کنید.
نکته: می توانید هر کوفته را در یک سیخ کوچک چوبی کباب کنید و کوفته کباب را به صورت یک نفره سرو کنید.


گوشت سفید ، با ما بهترین باشید.

خرید گوشت های قرمز همیشه از قیمت بسیار بالایی برخوردار بوده اند. به همین دلیل بسیاری از ما از این مسئله گلایه داریم. اما برخی از قسمت های گوشت گوساله را می توان با قیمتی مناسب و خوب تهیه کرد.

سردست گوساله از بهترین قسمتهای گوشت گوساله است، که با ان انواع غذاهای خوشمزه را می توان سرو نمود.

از میان ارزانترین بخش های

گوشت گوساله، باید به قلوه گاه، و سرسینه اشاره کنیم. شاید با شنیدن نام این قسمت ها با خودتان تصور کنید، که چقدر اسم های ترسناکی دارند. اما ارزان ترین قسمت های گوشت هستن که تهیه آنها هزینه بالایی را برای شما به بار نخواهد آورد. 

لازم به ذکر است که بیشتر مردم دنیا ترجیح می دهند از سردست گوساله برای طبخ استفاده کنند. اما هیچ کس درمورد ارزش غذایی قلوه گاه و سرسینه گوساله اطلاعاتی ندارد. حتی اگر از قصابی های مختلف نیز در این مورد سوال بپرسید، بسیاری از آنها در مورد خواص این بخش ها اطلاعاتی نخواهند داشت. 

اگر بخواهیم میان سردست گوساله و بخش های ارزان قیمت گوشت گوساله مقایسه ای انجام دهیم، باید بیان نماییم که این قسمت های ارزان قیمت گوساله، از نظر طعم بسیار خاص تر از دیگر قسمت های گوشت گوساله به شمار می روند. البته باید این نکته را به خاطر داشته باشید، که برای پخت این قسمت ها باید زمان بیشتری در نظر گرفته شود. 

گوشت سردست گوساله

خواص سردست گوساله نسبت به دیگر بخش های گوشت گوساله

یکی از لذیذ ترین قسمت های گوشت های قرمز، قسمت سردست گوساله می باشد. این قسمت را می توانید در تمامی خورشت ها استفاده کنید. طیرا از طعم فوق العاده عالی برخوردار است. شاید برخی بپرسند آیا می توان قسمت سردست را برای کباب گوشت نیز استفاده نمود؟ 

باید بیان نماییم، که بیشتر گوشت های گوساله مناسب برای کبابی شدن نیستند. سردست گوساله نیز از قسمت های سخت بدن گوساله می باشد. از این رو بهتر است به هیچ عنوان از آن برای کباب نمودن استفاده نکنید. می توانید برای کباب گوشت قرمز، از گوشت گوسفندی خریداری کنید. 

طبق طب سنتی، گوشت گوساله دارای طبع سردی است. پس همیشه به خاطر داشته باشید زمانی که از این گوشت برای غذا استفاده می کنید، از چاشنی هایی که دارای طبع گرم می باشند به آن بیفزایید. تا طبع آن را متعادل نماید. مثلا می توانید برای طبخ سردست گوساله از روغن های گرمی همچون روغن کنجد، روغن زیتون و استفاده نمایید. 

از طرف دیگر اگر سردست گوساله را با برخی از مواد غذایی خاص مورد استفاده قرار دهید، می توانید منجر به افزایش ارزش غذایی گوشت گوساله شوید. مثلا مصرف گوشت گوساله با ذرت، قارچ، گوجه فرنگی، نخود فرنگی و همگی می توان مواد مغذی که در گوشت قرمز گوساله موجود است، را افزایش دهد. 

بهترین گوشت قرمز

نحوه استفاده و طبخ گوشت گوساله 

یکی از مهمترین مسائلی که بسیاری از آشپز های معمولی یا حرفه ای در مورد آن اطلاعاتی ندارند، نحوه طبخ گوشت های قرمز همچون سردست گوساله است. پخت گوشت های قرمز نیاز به مدت زمان بیشتری نسبت به دیگر گوشت ها دارد.

زیرا این دسته از گوشت ها به دلیل سخت بودن، به راحتی نرم نمی شوند. بهترین روش برای طبخ گوشت های گوساله، این است که اجازه دهید این گوشت با حرارت ملایم و در آب خود طبخ شود. می توانید یک پیاز کوچک را نگینی خرد کرده و اجازه دهید طلایی سرخ شود، پس از آن گوشت سردست گوساله را تکه تکه نموده و به آن بیفزایید. 

به هیچ عنوان درب قابلمه را نبندید. اجازه دهید بخار پخت گوشت بیرون برود تا گوشت طعم بهتری به خود گیرد. زیر حرارت را کم کنید، و تا زمانی که گوشت گوساله درون آب خود به خوبی پخته و نرم نشده است، دیگر مواد را به آن اضافه نکنید. 


گوشت سفید ، با ما بهترین باشید.

مضرات سوسیس و کالباس | چرا باید در مصرف سوسیس و کالباس احتیاط کنیم؟

سوسیس و کالباس جز مواد غذاهایی است که باید در مصرف آن صرفه جویی کنید و تا جای ممکن از خوردن آن صرف نظر کنید. این ماده های غذایی به همان اندازه که لذیذ و خوشمزه هستند می توانند بدن را به روز بدی اندازند و بیماری های مختلفی سراغتان آیند.

مضرات سوسیس و کالباس توسط بسیاری از پزشکان تایید شده و بر اساس تحقیق و پژوهش این روزها نیست. سالیان طولانی است پزشکان تغذیه تاکید دارند، این ماده ها را از دسترس مردم دور کرده یا به حداقل برسانید. مخصوصا کودکان و نوجوانان چون در مرحله رشد هستند باید از استفاده سوسیس و کالباس دوری کنند و مواد مغذی سالم تری جایگزین آنها کنند. در ادامه شما را با چند مورد از مضرترین تاثیرات سوسیس و کالباس بر بدن آشنا خواهیم کرد.

 

6 مورد از پرخطرترین مضرات سوسیس و کالباس

 

1.بروز سرطان با مصرف بیش از حد سوسیس و کالباس

سرطان مثانه یکی از پرخطرترین بیماری های سرطانی است که عمر ن را و مردان را تحت تاثیر قرار می دهد. محققان تاکید کردند، گوشت های فرآوری شده برای درست کردن سوسیس و کالباس موجب بروز بیماری هایی مانند سرطان مثانه می شود.

در واقع نمکهایی مثل نیتریت سدیم و نیترات سدیم در این مواد غذایی میتواند با اسید معده واکنش نشان دهد و در طول هضم و جذب غذا، مواد سرطانی را ایجاد کنند. در نتیجه تا حد ممکن مصرف آن را کاهش دهید و به کمترین مقدار در سال برسانید.

Image

مضرات سوسیس و کالباس

 

2.تاثیر مخرب روی پوست

یکی دیگر از مضرات سوسیس و کالباس بر پوست است. مصرف زیاد این مواد غذایی باعث شده پوست شما دچار کهیر یا اگزما شود و به خارج بیفتند. بیشترین عاملی که باعث تحریک پوست شما می شود، مواد فلفلی، ادویه جات و مواد رنگی و افزودنی ها است. لازم به تذکر است که مشخص نیست در تهیه سوسیس و کالباس از چه نوع گوشتی استفاده شده در نتیجه به طور کلی آسیب هایی به پوست شما وارد خواهد کرد.

 

3.مضر برای قلب انسان

قلب یکی از مواردی است که تحت فشار مضرات سوسیس و کالباس خواهد بود. بر اساس تحقیقاتی که در دانشگاه هاروارد انجام شده، چربی های موجود در گوشت فرآوری شده عامل خطرناکی برای سلامت قلب است. به ویژه افراد سن بالا و سالمندان بهتر است از مصرف سوسیس و کالباس صرف نظر کنند و غذاهای سالم تری را جایگزین کنند. بر اساس تحقیقات و گزارش ها افرادی که مشکلات قلبی و دیابت دارند اگر دفعات زیادی از این مواد غذایی استفاده کنند دچار سکته یا بیماری های مزمن دیگری خواهند شد.

 

خطر مصرف سوسیس و کالباس

 

4.تاثیر بر فشار خون

فشار خون بالا یکی از رایج ترین بیماری ها در سطح جهانی است. اگر با بیماری فشار خون دست و پنجه نرم می کنید یا در نزدیکی آن هستید مصرف سوسیس و کالباس را تا

از میان تمامی گوشت های قرمز، می توانیم به گوشت شتر، به عنوان بهترین و خاص ترین گوشت اشاره نماییم. این گوشت از خواص فوق العاده عالی در طب سنتی برخوردار بوده و بیشتر کسانی که از این گوشت استفاده می کنند، سلامت بدن خود را تضمین می نمایند.

اصولا گوشت شتر دارای مزه ای شیرین و طبعی گرم می باشد. از این رو این گوشت را زمانی که با گوشت سرد گوساله ترکیب میکنند، طعمی بی نظیر به دست می آید. می توان برای تهیه انواع غذاهای خوشمزه، از آن استفاده نمود. 

برخی از افراد خاص اگر در برنامه غذایی خود از این دسته گوشت ها استفاده کنند، قادر هستند سلامت جسمانی خود را از برخی بیماری ها محفوظ دارند. مثلا افرادی که دچار زایمان زودرس شده اند، یا از درد های روماتیسمی رنج می برند و . می توانند با استفاده از گوشت شتر این بیماری ها را از خود دور کنند. 

 

گوشت شتر با خواص بی شمار

 

ارزش غذایی بالای گوشت شتر

اگر بخواهیم در میان گوشت های قرمز یکی را بهتر از دیگری بین نماییم، کار دشواری در پیش خواهیم داشت. اما بدون شک گوشت های شتر نیز می توانند خواص و ارزش غذایی برابر با گوشت گوسفندی و گوساله ای داشته باشند. از سوی دیگر این گوشت خواص درمانی و دارویی نیز دارد، که آن را ممتاز میکند. 

حتی می توانیم در روایات مختلفی در مورد خواص گوشت شتر مطالبی را بدست آوریم. حضرت رسول در روایاتی بیان نموده اند که تا می توانید از این گوشت استفاده کنید، حتی سالی یک بار. خوردن این گوشت انسان را صبور خواهد نمود. 

اما متاسفانه افراد کمی علاقه مند به استفاده از گوشت شتر هستند. زیرا این گوشت رنگ تیره ای داشته و از مزه خاصی برخوردار است. اما با تمام این تفاسیر استفاده از گوشت شتر می تواند میزان قابل توجهی فسفر و کلسیم وارد بدن نماید. 

متخصصان طب سنتی معتقد هستند که حتما افرادی که بالای 60 سال سن دارند از این گوشت در برنامه غذایی خود استفاده کنند. هر چند وقت یک بار باید گوشت شتر را در برنامه غذایی خود گنجاند. 

 

طبخ بهترین غذاها با گوشت شتر

 

نحوه تشخیص ظاهری گوشت شتر

اگر بخواهیم در مورد شکل ظاهری این گوشت آن را تشخیص دهیم باید چه کنیم؟ معمولا این گوشت از نظر شکل ظاهری هیچ تفاوتی با دیگر گوشت های قرمز همچون گوشت گوسفندی و گوساله ای ندارد. اما کمی رنگ آن تیره تر بوده و از مزه شیرین تری نیز برخوردار است. 

نکته خاصی که می تواند منجر به تمایز

گوشت گوسفند و گوشت شتر گردد، دیر پز بودن این گوشت در برابر گوشت های قرمز دیگر است. اگر از گوشت شترهای جوان استفاده نمایید می توانید تا حدود زیادی این مشکل را برطرف نمایید. اما در کل گوشت این حیوان را باید زیاد بر روی حرارت قرار دهید تا به خوبی پخته شود.

یکی از مهمترین تفاوت هایی که میتوانیم برای

گوشت شتر با دیگر گوشت های قرمز بیان نماییم، نداشتن مواد آنتی بیوتیک و هورمونی است. این گوشت در طبیعت به صورت آزاد میچرخد و رشد می کند. به همین دلیل نیازی به استفاده از مواد هورمونی و آنتی بیوتیک ندارد.

پس می توانید با اطمینان خاطر بالا از گوشت شتر در هر غذایی استفاده کنید. این گوشت دارای طبیعتی گرم و خشک بوده و در طب سنتی به عنوان معجزه ای خاص شناخته می شود. از جمله خواص استفاده از این گوشت می توانیم به تقویت قوای بدن، و بالا بردن استقامت بدن اشاره نماییم. 

از سوی دیگر افرادی که از گوشت شتر در برنامه غذایی خود استفاده می کنند، کمتر دچار بیماری هایی نظیر سکته مغزی، سیاتیک، درد شانه و عفونت می شوند. هرچه انسان به سنین سالمندی بیشتر نزدیک می شود نیاز بیشتری به مراقبت دارد. پس استفاده از گوشت های شتر می تواند ایده ای مناسب برای کسب سلامتی بیشتر سالمندان به شمار رود. 


گوشت سفید ، با ما بهترین باشید.

گوشت مرغ دارای خواص بسیاری است و استفاده درست  آن می تواند از بسیاری از بیماری ها پیشگیری نماید. گوشت مرغ حاوی پروتئین، مواد معدنی و املاح بسیاری است. معمولا از گوشت های مرغ برای جبران کم خونی، تقویت سیستم امنیتی و مقابله با ضعف بدن استفاده می شود. ولیکن استفاده نادرست و بیش از حد آن نیز می تواند در مقابل مسبب بیماری هایی چون مشکلات کبدی، قلبی و گوارشی گردد.

خواص اعجاب انگیز گوشت مرغ:

به صورت کلی گوشت این پرنده در قیاس با گوشت قرمز همچون گاو و گوساله دارای چربی اشباع کمتری می باشد. حتی میزان چربی موجود در سینه مرغ به مراتب سایر بخش ها کمتر می باشد. لذا افرادی که از فشار خون بالا رنج می برند و یا مصرف چربی برای آنها محدود شده است از این گوشت استفاده  می نمایند. باید در نظر داشت که چربی های موجود در بدن به دو قسمت خوب و بد تقسیم می شوند. چربی اشباع شده که به حد بالایی در گوشت های قرمز وجود دارد، در گوشت های مرغ به حداقل خود می رسد و در مقابل چربی  خوب گوشت مرغ به نسبت بیشتر خواهد بود.

از لحاظ میزان پروتئین، تفاوت آنچنان زیادی بین گوشت این پرنده و انواع گوشت های قرمز وجود ندارد و در یک حد می باشند. به طور کلی در هر 100 گرم از گوشت های مرغ حدود 25 گرم پروتئین یافت می شود. بدن یک انسان به  صورت روزانه به 20 گرم پروتئین نیاز دارد لذا گوشت مرغ می تواند به  تنهایی نیاز روزانه بدن را رفع نماید. از آنجا که در انواع رژیم های لاغری پروتئین را جایگزین کربوهیدارات و مواد قندی می نمایند لذا استفاده از گوشت های مرغ برای لاغری توصیه می گردد.

مزایای استفاده از گوشت مرغ:

در گوشت های مرغ مقدار زیادی نیاسین وجود دارد. نیاسین به تقویت سیستم ایمنی و دفاعی بدن کمک شایانی می کند و از طرف دیگر برای عضله سازی بسیار مفید می باشد. در گوشت های مرغ آنتی اکسیدان فراوان وجود دارد. این آنتی اکسیدان موجب می گردد تا بدن در مقابل بیماری های ویروسی و می از خود مقاومت نشان دهد. از سوی دیگر آنتی اکسیدان های این پرنده موجب می شود تا با رادیکال های آزاد بدن مقابله نماید و سلامت قلب را افزایش دهد.

علاوه بر موارد عنوان شده در گوشت مرغ ویتامین های زیادی نیز وجود دارد. در این گوشت پرنده انواع ویتامین های B, A, D یافت می شود. ویتامین های مذکور برای هضم بهتر غذا، سلامت پوست و مو و ترشح آنزیم های دفاعی مورد استفاده قرار می گیرند.

در گوشت مرغ عناصر معدنی چون منیزیم، آهن، فسفر و . دیده می شود. تاثیر این مواد را در تقویت حافظه و مبارزه با آایمر، مبارزه با پوکی استخوان و تقویت ریشه مو می توان مشاهده نمود. بسیاری از متخصصین تغذیه گوشت مرغ را به دلیل دارای بودن فسفر با نمود و رشد مغز کودک به مادران پیشنهاد می دهند. لذا با توصیفات بالا این مهم قابل درک است که قرار دادن گوشت مرغ در رژیم و برنامه غذایی روزانه موجب میشود تا سلامت و ارزش غذایی افزایش یابد.

خواص گوشت مرغ:

جهت بلند شدن قد نوجوانان، تقویت ناخن و مو، رشد استخوان و بهبود رشد سلول های مغزی استفاده از 

گوشت مرغ حائز اهمیت است.

نتیجه گیری:

با توجه به خواص مطرح شده در مقاله فوق ، می بایست یک مورد را در نظر گرفت که گوشت مرغ با تمام مزایایی که دارد ولیکن امروزه نتوانسته جایگاه خود را به خوبی حفظ نماید. انواع هورمون هایی که بعضی از پرورش دهندگان این گوشت به پرندگان تزریق می نمایند، منجر به تزل سلامتی این گوشت

بارنج شده است. لذا تهیه گوشت مرغ از مراکز شناخته شده و همچنین استفاده از مرغ های پرورش یافته خانگی در این خصوص می تواند کارساز باشد.


گوشت سفید ، با ما بهترین باشید.

در سبد غذایی همه ما دو نوع گوشت گوسفندی و 

گوشت گوساله وجود دارد. هر دوی این گوشت ها دارای خواص بسیار زیادی هستند. اما شما کدام یک را بهتر می دانید، و ترجیح می دهید کدام یک از این نوع گوشت ها را در سبد غذایی خود بگنجانید؟

مواد مغذی موجود در گوشت های گوسفندی و گوساله ای، بسیار زیاد هستند. از این رو استفاده از این مواد غذایی مورد توجه انسان ها قرار گرفته است. شما به هیچ عنوان نمی توانید ویتامین های مختلف، روی، آهن، اسید آمینه های ضروری که در گوشت گوساله وجود دارد، از سبزیجات، میوه ها، چربی ها و دریافت کنید.

افرادی که به صورت مطلق گیاه خوار هستند، با کمبود های بسیار زیادی از مواد مغذی در بدن مواجه می شوند. زیرا این افراد به هیچ عنوان اقدام به استفاده از گوشت گوساله یا گوسفندی و . نمی نمایند. به همین دلیل با کم خونی، سقط و نارسی جنین، اختلال در رشد قدی، ناباروری و . مواجه می شوند.

پس با این حساب باید بیان نماییم، که استفاده به اندازه و متعادل از محصولات گوشتی ضروری و لازم است. البته این نکته را به خاطر داشته باشید که گوشت های قرمز به دسته های مختلفی تقسیم می شوند، که گوشت گوساله در اصل یک نوع از این گوشت های قرمز است.

گوشت گوسفند مناسب تر است یا گوشت گوساله ؟

اکثر خانواده ها معتقد هستند که ارزش غذایی موجود در گوشت گوسفندی، نسبت به گوشت گاو یا گوساله بیشتر است. زیرا این گوشت ها دارای بافت نرمی و لطیفی هستند، که منجر می شوند تا طعم بی نظیر و خاصی به خورشت ها و خوراک ها داده شود. 

اگر از پدرو مادر و افرادی با سن بالا سوال بپرسیم، در جواب خواهیم شنید که گوشت گوسفندی را بیشتر می پسندند. از نظر این افراد هیچ گوشتی حتی گوشت گوساله نیز نمی تواند مزه خوشی به غذا دهد و به مزاجشان خوش اید.

درست است که گوشت گوسفندی از طعم خوشی برخوردار است و نسبت به گوشت گوساله سریع تر هضم می شود، اما باید بگوییم که هیچ کدام از این دو نوع گوشت، از ارزش غذایی مجزایی برخوردار نیستند. یعنی تمامی ارزش غذایی آنها با یکدیگر یکسان می باشد. 

تنها نکته ای که در خصوص متفاوت بودن گوشت های گوسفندی و گوشت های گوساله می توانیم بیان نماییم، این است که میزان چربی موجود در گوشت گوسفندی بیشتر بوده، و از این رو استفاده از آن می تواند کلسترول، و تری گلیسرید خون را افزایش دهد. 

اما گوشت گوساله چربی کمتری داشته و میزان کلسترول آن نیز نسبت به گوشت گوسفندی کمتر است. پس افرادی که از چربی خون بالا، دیابت، یا ناراحتی های قلبی رنج می برند، بهتر است به جای استفاده از گوشت های گوسفندی، از گوشت های گوساله بهره مند شوند. 

گوشت گوساله

گوشت گوساله و فواید آن برای ورزشکاران

ورزشکارانی که در حرفه بدنسازی فعالیت می کنند، نیاز به مواد غذایی مقوی دارند. یکی از این مواد غذایی که می تواند برای بدنسازان مناسب باشد، گوشت های گوساله است. زیرا این گوشت قرمز به میزان بالایی کمک می کند تا سطح تستوسترون بدن افزایش یابد. 

البته این مسئله در صورتی میسر است که دام تغذیه ای سالم و طبیعی داشته، و در طبیعت پرورش یافته باشد. در این حالت، ارزش غذایی گوشت گوساله بسیار افزایش می یابد. از سوی دیگر این گوشت طبیعی و ارگانیک، به بدنسازان در افزایش قدرت و حجم سازی عضلات کمک بیشتری می نماید. 

لازم است خاطرنشان کنیم که استفاده بی رویه از هر ماده غذایی می تواند معایبی را با خود به همراه داشته باشد. از این رو اگر از گوشت گوساله استفاده می کنید، سعی کنید در مصرف آن افراط نکنید. تا در اطراف شکم و پهلو ها چربی زیادی تجمع نکند.


گوشت سفید ، با ما بهترین باشید.

یکی از مهمترین مواد غذایی که می توانیم بر سر هر سفره ای مشاهده کنیم، گوشت گوسفندی است. این گوشت از پرخاصیت ترین و پرکاربردترین موادی می باشد که ما قادر هستیم با ان بهترین و خوشمزه ترین غذاها را تهیه و میل کنیم. اما علاوه بر طعم خوش و کاربرد این مواد غذایی، باید بگوییم گوشت های گوسفندی خواص بیشماری برای سلامتی دارند.

 بسیاری از ما با این که هر روز این ماده غذایی را استفاده می کنیم، اما از فواید و خواص آن برای سلامتی بی اطلاع هستیم. ارزش غذایی 

گوشت گوسفندی انقدر بالاست که شاید نتوانیم تمامی خواص آن را بیان کنیم. ما قصد داریم در این مطلب برای شما برخی از خواص و ارزش غذایی این ماده غذایی را بیان نماییم. 

ارزش غذایی گوشت گوسفندی بر اساس تغذیه 

از میان تمامی خواصی که استفاده از این ماده غذایی برای بدن دارد، باید به کلسیم، فسفر، پروتئین، ویتامین، سلنیوم و اشاره نماییم. 

فسفر موجود در گوشت گوسفند

زمانی که اقدام به استفاده از 100 گرم گوشت می نمایید، از آن 1.91 میلی گرم فسفر وارد بدن می شود. اصولا گوشت گوسفندی دارای مقادیر بسیار زیادی از فسفر می باشد. فسفر موجود در این ماده غذایی منجر به سالم سازی استخوان ها شده و بدن را از پوکی استخوان دور می کند.

بدن نیاز به فسفر زیادی دارد. اما شما با استفاده از 100 گرم گوشت گوسفندی می توانید نیاز کلی بدنتان را تامین کنید.

انرژی بالا با استفاده گوشت

هر 100 گرم گوشت گوسفند 

بارنج که استفاده نمایید. می توانید بیش از 206 کیلوکالری بدست آورید. از این رو استفاده از این ماده غذایی می تواند برای بدن شما انرژی فوق العاده ای را به بار داشته باشد. افرادی که به دنبال کالری زیاد برای بدن خود هستند، کافیست 100 گرم گوشت گوسفندی استفاده کنند. 

زیرا هر 100 گرم گوشت بیش از 206 کیلوکالری برای شما به ارمغان می آورد. از طرفی بدن هر انسان بالغ نیاز به 2000 کالری در روز خواهد داشت. مصرف زیاد کالری می تواند استقامت بدن را افزایش داده و در فعالیت های روزانه، خستگی بدن را از بین ببرد یا کاهش دهد. 

گوشت گوسفندی

میزان کلسیم بالا در گوشت گوسفندی

کلسیم برای بدن بسیار مفید است. از طریق مصرف مواد غذایی بسیار زیادی می توانید به کلسیم دست یابید. یکی از این مواد غذایی که کلسیم بدن شما را تامین نمی کند، مصرف گوشت است. گوشت گوسفند به دلیل داشتن مقادیر بسیار زیاد کلسیم، استخوان های انسان را تقویت نموده، از هر گونه اختلالات و ناهنجاری های استخوانی جلوگیری می نماید، و به طور کلی سلامت استخوان را به همراه دارد. 

شما با استفاده از 100 گرم گوشت گوسفندی می توانید به میزان 10 میلی گرم کلسیم وارد بدن خود نمایید.

سلنیوم موجود در گوشت

همه گوشت های قرمز به خصوص گوسفندی، از مقدار زیادی سلنیوم برخوردار است. زمانی که 100 گرم گوشت گوسفند استفاده کنید، می توانید 7.0 میلی گرم سلنیوم وارد بدن خود نمایید. که این میزان سلنیوم باعت تولیدش انتی اکسیدان های مفیدی در بدن شما می شود. 

سلنیوم در بدن کمک می کند تا بتوا با رادیکال های آزاد مبارزه نمود. از این رو بدن انسان از هر گونه بیماری های خاص محافظت می شود. وجود سلنیوم در گوشت گوسفندی برای شما اندامی سالم تر و  پوستی بهتر را به همراه خواهد آورد. 

ویتامین های B1, B2, B12 در گوشت

یکی دیگر از مزایای استفاده از گوشت های گوسفندی، ویتامین های زیادی است که در این ماده غذایی وجود دارد. هز یک از این ویتامین های کاربرد و مزایا ویژه ای برای بدن دارند. که می توانید با استفاده از گوشت گوسفندی به آنها دست یابید. 

در هر 100 گرم گوشت گوسفند شما با 0.15 میلی گرم ویتامین B1، 0.2 میلی گرم ویتامین B2 و 2.3 میلی گرم ویتامین B12 دریافت خواهید نمود. 


گوشت سفید ، با ما بهترین باشید.

گوشت گوساله در بین غذاهای ایرانی جایگاه ویژه ای دارد. این گوشت قرمز در انواع متفاوتی چون آب پز، سرخ شده، کبابی و . مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به کاربرد وسیع این گوشت، در این مقاله به نکات طبخ آن پرداخته می شود.

قبل از پخت 

گوشت گوساله باید به موارد زیر دقت نمایید:

گوشت گوساله به خودی خود دارای بافت ماهیچه ای است. این ماهیچه ها عموما به  صورت جهت دار می باشند. پس از برش زدن گوشت شما می توانید جهت ماهیچه ها را مشاهده نمایید. بهتر است تا در زمان برش، گوشت را در جهت بافت ماهیچه برش بزنید تا پخت آن آسان تر گردد. در غیر این صورت ممکن است با گوشت سفتی پس از پخت رو به  رو شوید.

باید در نظر داشت که گوشت گوساله نیز همانند سایر انواع گوشت ها قبل از طبخ می بایست به دمای محیط برسد. اگر اجازه یخ زدایی را به گوشت ندهید منجر می شود تا تمام بخش های گوشت به  صورت یکسان نپزد. این امر موجب می گردد تا اطراف گوشت سریع سرخ شده و درون گوشت به صورت خام باقی بماند. لذا در طعم گوشت تاثیر خوبی نخواهد داشت.

نکات طبخ گوشت گوساله

گوشت های گوساله برای پختن به دمایی در حدود 50 الی 60 درجه سانتی گراد نیاز دارد. دمای بیشتر از یک سو منجر می شود تا گوشت بسوزد و از طرف دیگر باعث از بین رفتن مواد مغذی آن خواهد شد. تلاش نمایید تا گوشت گوساله را عموما در ظروف بزرگ بپزید زیرا این گوشت دارای آب بین بافتی می باشد. هر میزان که ظرف بزرگ تر باشد منجر می شود تا آب بخار شده و از ظرف خارج گردد. اگر ظرف کوچکی برای پخت انتخاب نمایید، آب گوشت مجدد وارد آن شده و در نهایت باعث سفت شدن گوشت می گردد.

اگر قبل از پخت گوشت گوساله به آن نمک اضافه نمایید، باعث می شود تا آب گوشت سریع بخار شود و بسوزد. این امر باعث سفت شدن گوشت خواهد شد. از طرف دیگر چربی ترانس موجود در گوشت گوساله که برای بدن مفید نیست، سریع جذب بدن خواهد شد.

انواع روش های پخت گوشت گوساله:

گوشت گوساله به روش های متفاوتی همچون کبابی، آب پز، بخار پز، سرخ شده و . مورد استفاده قرار می گیرد. در زیر دانستنی های مفیدی در خصوص هر یک از روش های فوق ارائه شده است:

 1. کبابی کردن گوشت گوساله:

بی شک کباب یکی از غذاهای دلچسب برای ایرانیان می باشد. برای اینکه گوشت قرمز به خوبی پخته شود لازم است تا تکه های گوشت کوچک و نازک باشد. همانگونه که قبل تر نیز توضیح داده شد، سعی نمایید تا برش گوشت قرمز در راستای بافت ماهیچه باشد.

گروهی از افراد گوشت قرمز را به  صورت آبدار میل می نمایند که کارشناسان تغذیه این امر را موجب رواج بیماری های انگلی می دانند.

طرز پخت گوشت گوساله

 1. سرخ کردن:

برای سرخ کردن گوشت قرمز باید دقت نمایید تا تابه و روغن از قبل به خوبی داغ شده باشد و گوشت گوساله مورد نظر نیز به دمای محیط رسیده باشد. روغن مورد استفاده می بایست به اندازه باشد. کم بودن روغن منجر به سوختن گوشت قرمز می شود و زیاد بودن آن نیز باعث آب انداختن گوشت خواهد شد.

 1. آب پز کردن گوشت:

گروهی از افراد بر این باور هستند که هر اندازه گوشت قرمز و مخصوصا گوشت گوساله را بیشتر بپزند، طعم و مزه آن بهتر خواهد بود. اما واقعیت خلاف این مورد است. پخت زیاد گوشت قرمز نه تنها فایده ای برای بدن ندارد و تمام ویتامین های آن را از بین می برد، باعث معده درد و هضم سخت تر غذا نیز خواهد شد.

به صورت کلی با توجه به چربی اشباع شده زیادی که در گوشت قرمز وجود دارد، پیشنهاد می شود که در 2 الی 3 وعده غذایی در طول هفته از این مورد استفاده نمایید. میل نمودن بیش از این حد منجر به آسیب زدن به سلامتی خواهد شد.


گوشت سفید ، با ما بهترین باشید.

خواص سیر خام | با انواع غذاهای سیر دار آشنا شوید

از قدیم سیر خام، خواص درمانی داشته و در بیشتر غذاها مورد استفاده بوده است. پزشکان باور دارند مواد درون سیر از بسیاری بیماری ها جلوگیری کرده و به عملکرد و ایمنی بدن کمک بسزایی می کند. این گیاه پرخاصیت یکی از قدیمی ترین گیاهانی است که در مواقع مختلف حتی ساخت پماد درمانی مورد استفاده بوده و کاربرد آن به 5000 سال پیش می رسد. در ادامه در خصوص خواص سیر خام و غذاهایی که سیر در آن نقش ویژه ای دارد صحبت خواهیم کرد.

 

خواص سیر خام و غذاهای خوشمزه

 

1. سم زدایی بدن به وسیله سیر خام

به علت آلودگی هوا در اقسا نقاط جهان به ویژه ایران، مردم تحت شرایط سختی قرار گرفته و امکان دارد بدن آنها دارای مقداری فات سنگین شود. یکی از مهمترین خواص سیر خام این است که می تواند ذره های آهن های وارد شده در بدن را خنثی کند و به دفع آنها کمک کند. برای مثال افرادی که در صنایع مختلف کار می کنند و با فات در تماس هستند بهتر است سیر بیشتری مصرف کنند. غذایی مانند دمپختک سیر و ماش انتخاب خوشمزه و مفیدی برای شما خواهد بود.

Image

خواص سیر

 

2.پیشگیری از انواع سرطان توسط سیر خام

در سیر ماده ای به نام SAMC وجود دارد که به وسیله آن رشد سلول های سرطانی تا حد زیادی کاهش پیدا کرده و موجب مرگ این سلول ها می شود. در مطالعاتی، پژوهشگران متوجه شدند آلیل مرکاپتوسیستئین رشد سلول های مخرب را مختل کرده و ایمنی بدن تا حد زیادی افزایش می یابد. اگر سن کمی دارید خوردن سیر را شروع کنید تا در سنین بالاتر از بیماری های مزمن در امان باشید و بدن سالمی داشته باشید. سیر قلیه یکی از غذاهای شمالی است که مزه سیر تازه را کاملا احساس می کنید و تاثیر زیادی بر بدن شما خواهد گذاشت.

 

3.تاثیر سیر بر پوست و مو

خواص سیر خام بسیار زیاد است و نمی توان در این مقاله از هزاران تاثیری که بر سلامت انسان دارد بگوییم. اما یکی از دیگر از مهمترین فواید سیر خام تاثیر آن بر پوست و مو است. اگر می خواهید پوست و مو صاف و درخشانی داشته باشید، خوردن سیر خام یا ریختن آن در غذا را افزایش دهید. دی آلیل دی سولفید موجود در سیر از واکنش های خود ایمنی جلوگیری کرده و دستگاه ایمنی رشد موها را تحریک می کند. ماست و سیر تازه را مخلوط کرده و هر روز یا یک روز درمیان مصرف کنید.

Image

مصرف سیر

 

4.پیشگیری از آنفولانزا و سرماخوردگی با سیر تازه

فصل زمستان یکی از زیباترین و در عین حال سخت ترین فصل برای برخی افراد است. در این فصل آلرژی و بیماری های تنفسی افزایش یافته و بسیار نگران کننده است. اگر می خواهید سیستم ایمنی بدن خود را افزایش دهید و از بیماری هایی مانند آنفولانزا و سرماخوردگی به دور باشید سیر تازه مصرف کنید. آش و سوپ های متنوعی مانند آش گوشواره، آش هالاو

طرز تهیه کله پاچه خانگی

کله پاچه خانگی یکی از خوشمزه ترین و سنتی ترین غذاهای ایرانی است که با خوردن آن انرژی زیادی را در بدن ذخیره می کنید. ناگفته نماند که برای پخت این غذا به زمان زیادی احتیاج است باید با حوصله طبخ شود. همچنین قبل از اینکه شروع به پختن کله پاچه کنید باید اجزای آن را کاملا تمیز کنید تا خوش طعم تر شود. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا طرز پختن کله پاچه را ارائه دهیم.

کله پاچه خانگی

 

مواد لازم برای طبخ کله پاچه خانگی

کله پاچه 1 دست

پیاز متوسط 5 عدد

نخود 100 گرم

زردچوبه 1/5 قاشق چایخوری

سیر 4-5 حبه

فلفل سفید و پودر دارچین به مقدار لازم

نمک به مقدار لازم

روش تهیه کله پاچه در منزل

1.در قدم اول پخت کله پاچه خانگی باید کاملا کله پاچه را تمیز کنید و تمام موهای آن را بگیرید. بهترن روش برای از بین بردن موها، سوزاندن است. با فندک های حرفه ای یا چوب کبریت می توانید این کار را انجام دهید. به اصطلاح اسموکت کردن کله پاچه در مزه آن تاثیر زیادی خواهد داشت.

 

2.بعد از اینکه اسموکت کردن شما تمام شد، یک قابله بزرگ بردارید و توی آن آب بریزید. بعد کله را در قابلمه قرار دهید. فقط به یاد داشته باشید آب باید تمام کله پاچه را بپوشاند و قسمتی از آن بیرون از آب نباشد. اجازه دهید حدود 5 دقیقه کله درون آب بماند تا موهای اضافی و سیاهی پوست آن از بین برود. بعد قشنگ دوبار بشویید تا کاملا از تمیز شدن آن مطمئن شوید.

 

3.در این مرحله باید کله را از وسط نصف کنید. در نتیجه از وسط دهان گرفته و به دو طرف بکشید تا نصف شود. اگر توانایی این کار را ندارید می توانید از چاقو تیز استفاده کنید.

کله پاچه در منزل

 

4.چاک راهی که در بین بینی قرار دارد که کامل بشکنید و داخل آن را تمیز بشویید تا خونابه و اضافات بیرون بیایند.

 

5.یک مسواک یا فرچه بسیار کوچک بردارید، دندان و زبان کله پاچه را تمیز کنید. بعد یک قابلمه دیگر بردارید و مطمئن باشید، کله پاچه کاملا در آن جای می گیرد. تا جایی درون قابلمه آب بریزید تا روی کله را بگیرد. اما فقط اجازه دهید آب در مدتی زمانی جوش آید.

 

6.بعد از اینکه آب جوش آمد کله را درون قابلمه قرار دهید و اجازه دهید درون آب داغ، جوش بخورد. اگر روی آب را کف گرفت، کف ها را از روی آب جمع کنید.

 

7.حالا نوبت مواد اولیه کله پاچه خانگی است. پیازها را قشنگ بشویید و خرد کنید. سیرها را پوست کنده و ریز خرد کنید. در مرحله بعدی میزان نخودهایی که برداشتید را چند ساعت خیس کنید تا نفخ آن از بین برود.

 

8.در این مرحله باید پیاز، سیر و نخودها را تفت دهید. در نتیجه یک ماهیتابه بردارید و این مواد را با هم تفت دهید. لازم به تذکر است که نیازی به سرخ کردن نبوده و فقط باید تفت داده شوند.

 

9.بعد از تفت دادن مواد، زردچوبه و فلفل را بردارید و به ماهیتابه اضافه کنید. ادویه جات باعث شده کله پاچه بوی بد و نامطبوعی نداشته باشد و لذیذتر شود. بعد از تفت دادن این مواد با هم، آنها را به قابلمه کله پاچه اضافه کنید.

 

10.زیر قابلمه را کم کنید و اجازه دهید به حال خود بپزد. فقط گاهی به آن سر بزنید و کله را بچرخانید تا هر طرف آن کاملا بپزد.

 

11.وقتی کله پاچه پخت، نمک را بریزید. حدودا 4 الی 5 ساعت طول می کشد تا کله پاچه خانگی شما پخته شود. در نتیجه شب بهترین زمان است که صبح بتوانید میل کنید.

 

12.بعد چند ساعت که کله پاچه کامل پخته شد روغن آن را جدا کنید و در تابه ای جدا بریزید. روغن را روی حرارت ملایم قرار دهید و مقداری دارچین به آن اضافه کنید. این سس می تواند کله پاچه شما را خوشمزه و لذیذ تر کند. امیدواریم از خوردن این غذای پر انرژی و خوشمزه لذت ببرید.


گوشت سفید ، با ما بهترین باشید.

مواد لازم برای

مرغ پارمزانی با پنه بروکلی

تخم مرغ ۲ عدد بزرگ
پنیر پارمزان ۳/۴ پیمانه
آرد سوخاری ۱/۲ پیمانه
فیله مرغ ۶۸۰ گرم
نمک و فلفل سیاه به میزان لازم
سس گوجه یک و سه چهارم پیمانه
پنیر موتزارلا ۱۲۰ گرم
پاستا پنه  ۲۳۰ گرم
کلم بروکلی ۲۸۰ گرم
روغن زیتون ۱ قاشق غذاخوری

 

 

طرز تهیه مرغ پارمزانی با پنه بروکلی

 مرغ پارمزانی با پنه بروکلی از مجموعه دستورغذایی های مارتا استوارت است. مرغ پارمزانی گریل‌شده در کنار پاستا و بروکلی، هم خیلی سریع آماده می شود و هم از غذاهای حاضری سالم‌تر است.
1- پنیر پارمزان و موتزارلا را جداگانه رنده کنید.
2- کلم بروکلی را به قسمت‌های کوچک‌تر تقسیم کنید.
3- قابلمه بزرگی از آب نمک را بجوشانید. گریل فر را روشن کنید.
4- در کاسه‌ای، تخم‌مرغ‌ها را با چنگال کمی بزنید. در کاسه دیگه‌ای بیشتر پنیر پارمزان رنده شده و آرد سوخاری را با هم ترکیب کنید. به فیله‌‌های مرغ کمی نمک و فلفل سیاه بزنید.
5- فیله‌های مرغ را در تخم‌مرغ و بعد در ترکیب پنیر پارمزان بزنید. ان‌ها را در سینی فر بچینید و برای ۲ تا ۴ دقیقه از هر طرف تا طلایی بشن گریل کنید.
6- از قبل فر را با حرارت ۲۳۰ درجه سانتی‌گراد گرم کنید. ۱ پیمانه از سس گوجه را در کف قالب ۲۳ در ۳۳ سانتی‌متری بریزید. تکه های مرغ را در ان بگذارید. بقیه سس گوجه و پنیر موتزارلای رنده شده را روی مرغ ها بریزید. ان‌ها را برای ۱۵ تا ۲۰ دقیقه تا پنیر آب شود در فر بپزید.
7- در این حین، پاستا را طبق دستور روی بسته بندی ان در آب جوش در حدی که زیر دندان بیاد بپزید. در ۳۰ ثانیه پایانی پخت، کلم بروکلی‌ها را اضافه کنید. نصف پیمانه از آب پاستا را بردارید، بعد پاستا و کلم بروکلی را آبکش کنید و به قابلمه برگردانید.
8- روغن زیتون و بقیه رنده پنیر پارمزان را اضافه کنید. آب پاستا را به تدریج اضافه کنید و مواد را هم بزنید تا به غلظت مورد نظر برسید. مرغ را به همراه پاستا پنه و بروکلی سرو کنید.


گوشت سفید ، با ما بهترین باشید.

بسیاری از مردم علاقه ای به مصرف ماهی و محصولات دریایی ندارند. شاید با این تصور که این غذاها دارای عطر نامطبوعی هستند، منجر می شود تا انها از استفاده ماهی ها دده شوند. اما باید بگوییم ماهی همچون دیگر آبزیان، دارای خواص و  ارزش غذایی فوق العاده بالایی است. 

افرادی که به سلامتی خود اهمیت می دهند، به دنبال این هستند که از محصولاتی بهره مند شوند، که دارای منابع غنی و مفید برای بدن باشند.

ماهی و محصولات دریایی از جمله مواد غذایی به شمار می روند. که منبعی غنی از پروتئین های مورد نیاز بدن می باشند.

از میان این  مواد مغذی می توانیم به اسید های چرب امگا، و مواد مدنی اشاره نماییم. که علاوه بر تضمین سلامت بدن انسان، در پیشگیری از بروز بیماری های گوناگون نیز تاثیر قابل مشاهده ای دارند. باید بگوییم ماهی و محصولات دریایی جنوب به اندازه محصولات دریایی شمال از ارزش غذایی برخوردار هستند. 

از این رو افراد زیادی استفاده از این محصولات را در برنامه غذایی خود می گنجانند. تا نیازمندی های بدن خود را تامین کنند. 

میزان ویتامین های موجود در ماهی و محصولات دریایی

 در همه ماهی ها و محصولات دریایی می توانید انواع ویتامین ها را شاهد باشید. این که ماهی شما از چه گونه ای است، یا این که شما از کدام قسمت بدن ماهی استفاده می کنید، می تواند ویتامین متغیری را به بدن شما وارد کند. مثلا قسمت های روده، جگر، و تخم ماهی اصولا مورد استفاده قرار نمی گیرد. 

اما این قسمت های ماهی و محصولات دریایی از ویتامین های محلول در چربی بسیار زیادی برخوردار هستند. حتی می توانیم بیان نماییم که میزان ویتامین های موجود در این قسمت های ماهی، از گوشت ماهی

بارنج هم بیشتر است. 

ماهی هایی که در جنوب رشد می کنند، از نظر ویتامین نسبت به ماهی های شمال مقوی تر هستند. اما بیشتر این ماهی ها از عطر خوبی برخوردار نبوده، که همین مسئله منجر می شود تا از محبوبیت کمتری برخوردار باشند. از میان ویتامین های ماهی و محصولات دریایی جنوب می توانیم به ویتامین های گروه ب ( B1, B2, B3, B6, B12) اشاره نماییم. علاوه بر آن در این محصولات شما با ویتامین های محلول در چربی از جمله ویتامین های دی، ای، کا و آ نیز رو به رو می شوید.

ماهی و محصولات دریایی

چربی موجود در ماهی های دریای جنوب

میزان چربی موجود در ماهی و محصولات دریایی جنوب، متغیر است. حتی باید بیان نماییم، که چربی این دسته از ماهی ها، کمتر از 1 درصد بوده و در برخی از ماهی های به بیش از 30 درصد می رسد. حتی ماهی ها در فصول مختلف نیز چربی های متفاوتی دارند. 

ماهی با این که از چربی کمی برخوردار است، اما چربی های موجود در آن با ارزش ترین چربی به شمار می رود. از این میان می توانیم به اسید های چرب امگا3 در ماهی اشاره کنیم، که از معروف ترین و مهمترین چربی ماهی و محصولات دریایی به شمار می رود. 

مواد معدنی موجود در محصولات دریایی

ماهی های دریای جنوب، از نظر مواد معدنی نیز بسیار غنی هستند. این ماهی ها دارای ید، کلسیم، آهن، فسفر، و بسیاری دیگر از مواد معدنی بوده، و برای تمامی اندام های بدن مفید هستند. شما در قسمت های مختلف ماهی و محصولات دریایی جنوب می توانید این مواد معدنی را بیابید. 

مثلا ممکن است در پوست، استخوان، و گوشت ماهی، به نسبت های مختلفی از این مواد معدنی وجود داشته باشد. بسیاری از استخوان های ریزی که در ماهی ها وجود دارند، سرشار از کلسیم و فسفر بوده و میل نموده آنها هیچ گونه عوارضی را برای شما به بار نخواهد آورد. 

البته بهتر است در حین استفاده و مصرف ماهی و محصولات دریایی کودکان، احتیاط لازم را به خرج دهید. برخی از ماهی ها را می توانید با پوست و استخوان استفاده کنید. ماهی هایی همچون کیلکا، و ساردین که از جثه ای کوچک برخوردار هستند. 


گوشت سفید ، با ما بهترین باشید.

مسلما همیشه دسترسی به گوشت های تازه برای انسان وجود ندارد. از این رو ممکن است مجبور به خرید و استفاده از 

گوشت های 

منجمد شوید. آما آیا می دانید باید چگونه و از چه طریق اقدام به استفاده از این گوشت ها نمایید؟ می دانید برای پخت گوشت های یخ زده بهتر است چه روش هایی را انتخاب کنید؟

ابتدا باید بدانیم چگونه جعبه های گوشت یخ زده را باز کنیم. آیا می توان برای این عمل از مایکروفر استفاده نمود؟ یا بهتر است گوشت منجمد را بیرون از یخچال، و در هوای عادی قرار دهیم؟ بهتر است با ما همراه باشید، تا پاسخ تمامی سوالات خود را در یابید. 

باید بگوییم پخت گوشت های منجمد و یخ زده بسیار اسان و راحت است. حتی نگهداری از انها نیز آسان بوده و می تواند بسیار هزینه کمی را برای شما به بار آورد. اما اگر شما نتوانید گوشت ها را به خوبی گرم نگه دارید، ممکن است باکتری های زیاد و خطر ناکی در غذای مصرفی شما رشد کند.

گوشت های منجمد

استفاده از گوشت های یخ زده و منجمد

برای جلوگیری از این مسئله که گوشت 

بارنج شما دچار باکتری های خطرناک نشود، ابتدا غذا را از فریزر خارج نموده و در یخچال نگهداری کنید، تا گرم شود. البته این مسئله نیاز به زمان زیادی خواهد داشت. اما می تواند آسان و امن باشد. 

از طرف دیگر می توانید برای این که گوشت ها از حالت منجمد خارج شوند، ان را درون کاسه ای آب سرد بگذارید. این روش می تواند سریع تر گوشت مورد نظر شما را از حالت یخ زدگی در آورد، اما از روش ماکروفر، آرام تر یخ زدگی باز خواهد شد. 

در انتها بهترین انتخاب برای خروج گوشت از حالت یخ زدگی، گرم کردن گوشت منجمد در ماکروفر است. البته در این روش باید مراقب باشید، تا گوشت ها در این مرحله پخته نشوند. 

خروج گوشت از حالت یخ زدگی در یخچال

این روش عالی ترین و ساده ترین روش برای خروج گوشت از حالت یخ زدگی است. اما نیاز به زمان کافی دارد. به همین دلیل بهتر است چندین ساعت پیش از استفاده از گوشت قرمز منجمد، گوشت را درون یخچال قرار دهید. تا از حالت یخ زدگی خارج شود. 

یکی از مزایای این روش، نگران نبودن در مورد پخت گوشت در غذاست. درست است که زمان زیادی لازم است تا گوشت از حالت منجمد خارج شود، اما در حین پخت، سرعت افزایش یافته و زمان کمتری برای این عمل نیاز خواهد داشت. بهتر است این نکته را به خاطر داشته باشید، که برای یخ زدایی از گوشت، کمتر از 24 ساعت نیاز دارد. 

پخت گوشت های منجمد

استفاده از کاسه آب برای یخ زدایی از گوشت 

 در این روش می توانید از یک کاسه بزرگ و محکم استفاده کنید، و هر چه قدر گوشت منجمد که لازم دارید، درون کاسه قرار دهید. قرار گرفتن گوشت درون کاسه، منجر می شود تا رطوبت گوشت از بین رفته و از حالت یخ زدگی خارج شود. 

بهتر است بسته بندی پلاستیکی گوشت را از آن خارج نکنید، زیرا این بسته بندی اجازه نمی دهد تا ذرات موجود در یخچال که بر روی بسته بندی منجمد گوشت قرار گرفته است، به درون گوشت نفوذ کند. 

علاوه بر آن می توانید بر روی بسته بندی کمی آب گرم یا سرد بریزید، تا سرعت خروج از حالت انجماد گوشت افزایش یابد. اگر صبر کنید تا گوشت به خوبی از حالت منجمد خارج شود، می تواند به راحتی از گوشت نرم بهره مند شوید. در غیر این صورت، بدون شک زمان پخت گوشت برای شما افزایش خواهد یافت. 

تنها کافیست دو یا سه ساعت گوشت را درون کاسه پر از اف قرار دهید. تا حالت یخ زدگی گوشت به کل از بین برود. اگر پیش از این از گوشت استفاده کنید، حالت یخ زدگی در آن باقی مانده و به سرعت پخته نمی شود، و اگر بیش از اندازه گوشت درون آب باقی بماند، حالت نرمی و پختگی به خود خواهد گرفت.


گوشت سفید ، با ما بهترین باشید.

این روزها میزان موفقیت و ضریب هوشی کودکان تبدیل به دغدغه و نگرانی همیشگی والدین شده است. عدم تمرکز و موفقیت کودکان می تواند دلایل متعددی داشته باشد اما بی شک سهم تغذیه مناسب از مابقی مشکلات بیشتر است. اختلالات تغذیه ای کودکان به دلیل نرسیدن مواد مغذی از گروه های غذایی به بدن آنها می باشد.

متخصصان تغذیه اتفاق نظر دارند ضریب هوشی کودکان علاوه بر ارثی بودن ارتباط مستقیم با تغذیه آنها در دوران کودکی دارد.  بنابراین والدینی که دوست دارند فرزندان باهوش تری داشته باشند باید به نوع تغذیه آنها اهمیت بدهند. در ادامه قصد داریم به چند مورد از مواد غذایی مقوی اشاره کنیم که کمک شایانی به افزایش آی کیو کودکان خواهند کرد.

عده ای از والدین به اصرار کودکان و یا از سر ناآگاهی مواد خوراکی کاذب و مضر مانند چیپس، پفک، نوشابه و. را خریداری می کنند و ناخواسته باعث بیماری کودکان خود می شوند. اگر از این دسته والدین بوده اید برای جبران ضررهای احتمالی بعدی می توانید گوشت و تخم بلدرجین را در برنامه غذایی دلبندتان بگنجانید.

گوشت و تخم بلدرچین و افزایش ضریب هوشی کودکان

گوشت و به خصوص تخم بلدرچین از منابع فوق العاده قوی فسفر، منیزیم و سایر مواد معدنی ضروری برای افزایش هوش و ذکاوت کودکان می باشد. این دو ماده غذایی بمب پروتئین هستند و قادرند پروتئین روزانه بدن را به تنهایی تامین کنند.

سایر خواص گوشت بلدرچین برای کودکان

روی موجود در گوشت بلدرچین به خصوص در قسمت سینه آن بهترین ماده غذایی برا افزایش قد کودکان است. مصرف هفتگی این گوشت ارزشمند  به دلیل وجود انواع آمینو اسیدها و ویتامین ها برای تقویت سیستم ایمنی کودکان به شدت توصیه می شود.  سلامت سیستم عصبی، قلبی و گوارشی کودکان با مصرف این گوشت کاملا واکسینه می شود.

سوپ گوشت بلدرچین ؛ آنتی اکسیدان قوی

انواع آنتی اکسیدان های قوی موجود در سوپ گوشت بلدرچین می تواند تا حدود زیادی ضامن سلامتی کودکان باشد. با تهیه این سوپ انواع سموم و فات مضر را از بدن کودک خود می زدایید و کلسترول خوب را جایگزین کلسترول بد می کنید.

برای کودکان زیر دو سال که سیستم گوارشی ضعیفی دارند و معده آنها قادر به هضم گوشت نیست می توانید از چرخ کرده گوشت بلدرچین هفته ای دو الی سه بار در سوپ آنها استفاده کنید.

خواص تخم بلدرچین برای کودکان

تخم بلدرچین از نظر وزن و اندازه یک پنجم تخم مرغ است اما از لحاظ ارزش غذایی پنج برابر غنی تر از تخم مرغ می باشد. از نظر سلامت نیز برخلاف تخم مرغ در آن خبری از باکتری سالمونا که منشا بسیاری از بیماری ها و مسمومیت هاست؛ نمی باشد.

تقویت بینایی کودکان و رفع کم خونی با مصرف تخ بلدرچین

مصرف تخم بلدرچین برای کودکان از هشت ماهگی توصیه شده است. این ماده غذایی ازرشمند به دلیل میزان آهنی که دارد، منبع بسیاری خوبی برای رفع کم خونی کودکان و حتی بزرگسالان به شمار می رود. ویتامین آ موجود در تخم بلدرچین از ویتامین های ضروری برای برای تقویت بینایی چشم کودکان است.

افزایش حجم عضلات کودکان با مصرف تخم بلدرچین

پروتئین یک ماده بسیار مهم و حیاتی برای تقویت و رشد عضلات کودکان محسوب می شود. برای تامین پروتئین و انواع آمینو اسیدهای مورد نیاز بدن کودکان سفیده تخم بلدرچین می تواند منبع بی نظیری باشد.

کمک به افزایش وزن طبیعی کودک

مصرف مداوم و روزانه تخم بلدرچین به دلیل کلسترول خوبی که دارد می تواند موجب افزایش وزن طبیعی کودکان شده و مانع از تجمع کلسترول بدن در بدن آنها شود. همچنین وجود ویتامین های A، B6، B12، D،   کمک بزرگی در جهت دفع سموم بدن کودک است.

تقویت استخوان بندی کودک

کلسیم ماده معدنی بسیار ضروری برای تقویت سیستم استخوان بندی در کودکان و نوجوانان است. از آنجایی که تخم بلدرچین منبع غنی این ماده معدنی است، مصرف حداقل هفتگی دو بار تخم بلدرچین برای کودکان توصیه می شود.

بهترین نحوه پخت تخم بلدرچین برای کودکان، آبپز کردن است. در صورت تهیه نیمرو از روغن زیتون استفاده کنید. فرنی و کیک تخم بلدرچین برای کودکانی که به تخم بلدرچین حساسیت دارند مناسب تر است.


گوشت سفید ، با ما بهترین باشید.

دوران بارداری یکی از حساس ترین زمان های زندگی یک زن است، چرا که باید در شیوه ی زندگی اش تغییراتی ایجاد کند، تا ناخواسته باعث آسیب رسیدن به جنین نشود؛ ویارهای عجیب این دوران غیرقابل انکار است.شاید یکی از علایق شما در دوران بارداری مصرف انواع گوشت ها باشد. در این دوران شخص باید از نظر غذایی تحت نظر کارشناس تغذیه باشد تا بتواند مواد غذایی که مم به مصرف است را از  آن هایی که نباید مصرف کند غربال کند.

مواد غذایی بسیاری وجود دارد که یک مادر در دوران بارداری نباید آن ها را مصرف کند که از جمله آن ها می توان به نوشابه های رژیمی، الکل، زعفران اشاره کرد.

یکی از مواد غذایی اصلی در سبد غذایی هر ایرانی انواع گوشت است، پس بسیار طبیعی است که یک خانم باردار در مورد مصرف آن در دوران بارداری دچار تردید شود به همین دلیل قصد داریم در این مقاله در رابطه با مصرف گوشت در دوران بارداری صحبت کنیم.

همه ی ما می دانیم که گوشت منبع بسیار غنی از پروتئین است و این ماده برای رشد جنین و هم چنین تقویت مادر بسیار حائز اهمیت است و به هیچ وجه نمی توان مصرف آن را نادیده گرفت اما در خصوص آن باید نکاتی را رعایت کرد که در ادامه برایتان توضیح می دهیم.

Description: C:\Users\Reyhaneh.n\Desktop\138013.jpg

 

باید و نبایدهای مصرف گوشت در دوران بارداری

گوشت های مورد مصرف ما در ایران شامل گوشت قرمز (گوشت گاو، گوساله، بره، گوسفند، بره و. و گوشت سفید(گوشت مرغ، ماهی، بلدرچین، بوقلمون و.)می شود که هر کدامشان به نوبه ی خود خواص منحصر به فردی دارند و باید در سبد غذایی ماهانه ما قرار بگیرد، اما درباره مادران باردار شرایط ویژه ای وجود دارد و آن ها باید در مصرف گوشت در دوران بارداری دقت بیشتری کنند.

در دوران بارداری باید:

 1. گوشت را به صورت کاملا پخته شده مصرف کرد و از مصرف گوشت خام یا نیم پز به شدت خودداری کرد.
 2. بر اساس استانداردهای غذایی 2-3 بار در هفته گوشت مصرف کرد و تفاوتی نمی کند از گوشت قرمز و یا گوشت سفید استفاده کنید.
 3. اگر دچار سوء تغذیه هستید باید مصرف گوشتتان نسبت به سایر افراد بالاتر باشد.
 4.  از سوشی و جگر استفاده نکنید.
 5. اگر مادر چند قلو باردار است باید به ازای هر قل 25 گرم به گوشت مصرفی اضافه شود.

معجزه مصرف گوشت در دوران بارداری

افراد عادی به ازای هر کیلوگرم از وزن خود به 8/0 گرم و افرادی که فعالیت زیادی دارند به ازای هر کیلوگرم وزن خود به 4/1 گرم پروتنین نیاز دارند که بخش اعظم این پروتئین از طریق خوردن گوشت تامین می شود، مصرف گوشت در دوران بارداری نیز شباهت زیادی با مصرف آن توسط افرادی که دارای فعالیت زیادی هستند، دارد.

هر 100 گرم سینه مرغ 30 گرم پروتئین و هر 100 گرم گوشت قرمز 17 گرم پروتئین دارد که به نوبه ی خود می تواند تاثیر بسیار خوبی بر رشد کودک و سلامت مادر بگذارد به همین دلیل در دوران بارداری شخص باید در کنار سایر مواد غذایی مانند سبزیجات، میوه ها، لبنیات و کربوهیدرات ها از انواع گوشت نیز استفاده کند.

تمامی نکاتی که گفته شد تنها بخش کوچکی از فواید گوشت بود و در واقع فواید دیگری مانند تامین مقدار زیادی از کلسیم، امگا3، امگا6، کالری و. بدن نادیده گرفته شد، اما این موضوع را نباید فراموش کرد که برای داشتن یک رژیم غذایی کامل به خصوص در دوران بارداری باید تمامی مواد غذایی که در هرم غذایی وجود دارد مصرف شود و بدون م با پزشک نباید هیچ کدام از آن ها را حذف کرد.

فواید گوشت گوساله در بارداری

Description: C:\Users\Reyhaneh.n\Desktop\گوشت-شترمرغ.jpg

آهن به عنوان یک ماده معدنی مهم در دوران بارداری از اهمیت ویزه ای برخوردار است و چون  بدن خود قادر به ساخت آهن نیست به همین دلیل وابسته به آهن مصرفی از رژیم غذایی می باشد. گوشت گوساله با میزان آهن بالایی که دارد می تواند جبران تمام کمبودهای خونی مادران را در زمان بارداری جبران کند. اما به دلیل طبع سردی که دارد نباید در مصرف آن زیاده روی کرد.

فواید گوشت گوسفندی در بارداری.

گوشت گوسفندی غنی از آهن، کلسیم، روی، سلنیوم، مس، پتاسیم، منیزیم و منبع فوق العاده گروه ویتامین های B است که مصرف آنها در دوران بارداری از ضروریات می باشد. گوشت گوسفندی طبع گرم دارد و قسمت ران آن نسبت به سایر بخش ها چربی پایین تری دارد و برای مادران باردار مناسب تر است.

فواید مصرف مرغ در بارداری

گوشت بوقلمون منبع غنی گروه ویتامین های B، ویتامین A  و همچنین املاحی چون  ﻣﻨﯿﺰﯾﻢ، ﻣﺲ، آﻫﻦ، روی، ﭘﺘﺎﺳﯿﻢ می باشد. مصرف این گوشت برای مادران باردار توصیه شده است زیرا مانع از کم خونی می شود، با افسردگی مقابله می کند و موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می شود.

فواید گوشت بلدرچین در بارداری

Description: C:\Users\Reyhaneh.n\Desktop\1.jpg

مصرف گوشت بلدرچین به میزان مناسب در دوران بارداری تا حدود زیادی تهوع بارداری را کاهش می دهد و در بهتر شدن وضعیت خواب مادران بارداری که از کم خوابی و بی خوابی رنج می برند، کمک بزرگی است. این گوشت مغذی به دلیل خواص آنتی اکسیدانی زیادی که دارد از آلرژی و آسم که از بیماری های شایع دوران بارداری هستند، جلوگیری می کند. عناصر معدنی موجود در گوشت بلدرچین مانع از افسردگی و پرخوری های دوران بارداری نیز می شود. پروتئین موجود در گوشت این پرنده نسبت به سایر پرندگان پنج الی ده درصد بیشتر است و به دلیل کلسترول کمتری که دارد فواید آن سریع تر جذب بدن می شود.

فواید گوشت شترمرغ در بارداری

گوشت شتر مرغ از دیدگاه طب سنتی دارای مزاج گرم و خشک است و در مقابله با بیماری های سرد رحمی توصیه شده است. آهن و روی گوشت های سفید کمتر از

گوشت های قرمز است اما این دلیل نمی شود که خانم های باردار تنها به خوردن گوشت های قرمز اکتفا کنند زیرا در طولانی مدت دچار اضافه وزن خواهند شد. در مقابل گوشت های سفید کلسترول پایین تری  دارند و مانع اضافه وزن می شوند.


گوشت سفید ، با ما بهترین باشید.

پیراشکی یکی از غذاهای ملی روسیه است که نامی عمومی برای غذاهای پخته یا سرخ شده ای می باشد که با مواد متنوعی تهیه و پر می شوند. این مواد متنوع می تواند از انواع مواد پیتزا تا حتی پنیر صبحانه نیز باشد. خمیر پیراشکی می تواند از انواع خمیر ها تهیه و آماده گردد. یکی از انواع پیراشکی که بسیار هم پرطرفدار است پیراشکی است که به صورت شیرینی تهیه و با چای، شیر و یا قهوه سرو می گردد. حال در این مطلب قصد داریم تا طرز تهیه پیراشکی فوری فوق العاده خوش طعم و آسان را آموزش دهیم. هم اکنون می توانید برای دیدن آموزش این پیراشکی به ادامه مطلب مراجعه کنید…

دستور آماده سازی پیراشکی

مواد لازم برای تهیه پیراشکی فوری:

تخم مرغ  یک عدد

شکر  نصف لیوان

آرد  یک و نیم پیمانه

ماست یا شیر  یک لیوان

وانیل  نوک قاشق چای خوری

بیکینگ پودر  یک قاشق مرباخوری پر

 

طرز تهیه پیراشکی فوری:

ابتدا ماست را در ظرفی ریخته و بیکینگ پودر را به آن اضافه می کنیم سپس تخم مرغ

بارنج ، وانیل و شکر را به این ترکیب اضافه و با چنگال یا همزن دستی به خوبی هم می زنیم تا پف کند. سپس آردی که از قبل الک کرده ایم را کم کم به آن اضافه و مخلوط می کنیم تا جایی که که غلظت مواد نه خیلی شل و نه خیلی سفت مانند ماست غلیظ هم زده باشد. حال در این مرحله داخل ظرفی گود روغن ریخته در حدی که روغن شناور باشد و آن را روی حرارت می گذاریم تا داغ شود. دقت کنید که حرارت باید متوسط باشد. سپس با کمک قاشق یا ملاقه ای کوچک از مایه پیراشکی داخل روغن ریخته و آن را در روغن غلت می دهیم تا حالت گرد و دایره شکل به خود بگیرد و به صورت یکدست سرخ شود. در نهایت می توانید این پیراشکی را با پودر قند، شکلات، اسمارتیز، مربا و غیره تزیین و نوش جان کنید.

 

نکات مهم:

 • با توجه به سلیقه خودتان می توانید مقدار شکر را کم یا زیاد کنید.
 • بهتر است در تهیه پیراشکی از ماست شیرین استفاده کنید.
 • برای هم زدن مواد می توانید از همزن برقی نیز استفاده کنید.

گوشت سفید ، با ما بهترین باشید.

خواص پروتئین | چرا باید

پروتئین را در دستور غذایی خود قرار دهیم؟

آیا زمانی که

گوشت مصرف می کنید به فواید آن فکر کرده اید؟ تا به حال فکر کرده اید مصرف صحیح گوشت چه خواصی ر ابرای شما مهیا می کند؟ در این مقاله قصد داریم شما را با چند مورد از مهمترین خواص پروتئین و فواید پروتئین آشنا کنیم. آگاهی از مصرف هر نوع تغذیه ای باعث می شود شما آن را به مقدار لازم مصرف کنید و زیاده روی نکنید.

 

خواص پروتئین چیست؟

 

1.پروتئین باعث سلامت استخوان ها می شود

یکی از مهمترین تاثیراتی که پروتئین روی بدن ما انسان ها می گذارد، استحکام استخوان هاست. مطالعات زیادی نشان داده که پروتئین های حیوانی مزایای متعددی برای بدن دارد. افزادی که پروتئین به اندازه کافی مصرف می کنند، در پیری استخوان های سالم تری دارند و خطر ابتلا به پوکی استخوان در آنها کاهش می یابد.

Image

خواص پروتئین

 

2.کمک به عضلانی شدن بدن

اگر دوست دارید بدنی عضلانی و قوی داشته باشید، خواص پروتئین را دست کم نگیرید. در طول روز اگر با ورزشکاران قوی و عضلانی رو به رو شدید، به طور قطعی بدانید آنها پروتئین را در دستور غذایی خود بیش از هر مواد دیگری جای داده اند. جذب پروتئین مانع از زوال عضلات شده و دیرتر باعث کاهش وزن سریع انسان می شود.

 

3.پروتئین وعده ای شکم پر کن

اگر قصد دارید رژیم غذایی را در پیش بگیرید که باعث کاهش اشتها شود و سریع به اندام دلخواهتان برسید، پروتئین بهترین گزینه است. همچنین اگر جز افرادی هستید که وسط شب گرسنه می شوید و عادت دارید اسنک مصرف کنید؛ پروتئین ها را در وعده شام خود قرار دهید تا دیرتر گرسنه شوید و با چاقی مواجه نشوید.

 

4.کاهش فشار خون با مصرف پروتئین

اگر می خواهید بیشتر با خواص پروتئین آشنا شوید باید بدانید که این مواد غذایی از بیشتر بیماری ها جلوگیری کرده یا برخی از آنها را درمان می کند. فشار خون یکی از بیماری هایی است که تا حدودی با مصرف صحیح پروتئین کاهش پیدا کرده و به مرور زمان کنترل می شود. همچنین در پی پایین آمدن فشار خون شما، با کاهش کلسترول بد و تریگلیسیرید رو به رو می شوید.

Image

فواید پروتئین

 

5.سلامتی کلیه ها

برخی افراد فکر می کنند جذب بیش از حد پروتئین موجب آسیب به کلیه ها می شود. این موضوع فقط برای افرادی صادق است که به طور کلی بیماری کلیوی دارند و باید مصرف پروتئین را تا حد زیادی کاهش بدهند. ولی اگر دارای کلیه های سالمی هستید، خبر خوب این است که مصرف درست پرتئین هیچ ایرادی نداشته و سلامت کلیه های شما را تضمین می کند. اگر سن بالایی دارید و از سلامت کلیه های خود آگاه نیستید یا امکان دارد بیماری های کلیه ای را به ارث ببرید حتما با پزشک م کنید و بعد پروتئین ها را مصرف کنید.

 

6.التیام بافت های آسیب دیده

برخی از افراد که علاقه مند به استفاده از گوشت های قرمز هستند، همیشه با این سوال مواجه می شوند که ایا میان گوشت های قرمز تفاوتی وجود دارد؟ آیا گوشتی از خواص بیشتری نسبت به دیگری برخوردار است؟ مثلا گوشت شتر را افراد معدودی در برنامه غذایی خود قرار می دهند، اما این گوشت از فواید فوق العاده ای برخوردار است. 

شتر یک حیوان با استقامت فوق العاده بالا است که بیشتر در بیابان ها پرورش یافته و رشد می یابد. اگر از مردم صحرا نشین در خصوص فواید شیر و گوشت شتر سوال بپرسید، می توانید به این نتیجه برسید که خواص این گوشت بی نظیر است. 

بیشترین کشورهایی که علاقه مند به استفاده از گوشت حیوان شتر هستند، کشورهای عربی می باشند. از جمله کشور عربستان، سودان، مصر، لیبی، سوریه و که این حیوان را پرورش داده و از گوشت آن استفاده می کنند. در ایران نیز می توانیم به صورت میانگین مصرف متوسطی برای گوشت شتر بیان نماییم. 

گوشت قرمز شتر

مهمترین فواید استفاده از گوشت قرمز شتر

دنیایی از ویتامین و مواد مغذی را می توانید در گوشت این حیوان صحرایی بیابید. مواد معدنی عالی نظیر اهن، مس، سدیم، روی، کلسیم، منیزیم و همگی در گوشت شتر یافت می شود. گوشت این حیوان به دلیل داشتن همه این خواص و مواد مغذی، در دنیا به شهرت بالایی رسیده است. 

از سوی دیگر گوشت شتر نسبت به دیگر گوشت ها از چربی کمتری برخوردار بوده و همین مسئله ان را به محبوبیت بیشتری رسانده است. زیرا اصولا مردم از گوشت هایی که چربی زیادی دارند، به راحتی استقبال نمی کنند. ترجیح می دهند از گوشت های لخم و بدون چربی استفاده کنند. 

انواع ویتامین های موجود در این گوشت صحرایی، ویتامین های A و B هستند. می دانیم که ویتامین ای در گوشت شتر بسیار برای پوست مناسب بوده و سلول های غشای مخاطی انسان را نیز ترمیم می کند. از سوی دیگر به بدن کمک می کند تا قادر به مبارزه با عفونت های خارجی در بدن باشد.

با وجود ویتامین ای در گوشت شتر می توانید سیستم ایمنی بالایی در بدن داشته باشید. از سوی دیگر هر دوی این ویتامین ها همچون آنتی اکسیدان هایی هستند که برای بدن لازم و ضروری به شمار می روند. می توانند تمامی سلول های بدن انسان را در برابر هر نوع بیماری و سرطان محافظت کنند. 

از دیگر فوایدی که می توانیم برای

گوشت قرمز شتر بیان نماییم، کاهش استرس و افسردگی، بهبود عملکرد سیستم عصبی و . می باشد. بدن انسان به میزان قابل توجهی به مراقبت نیاز دارد. پس با استفاده از گوشت شتر بدنتان را نسبت به هر نوع بیماری محافظت نمایید. 

خواص فوق العاده عالی گوشت شتر

میزان پروتئین موجود در گوشت شتر

یکی از از غنی ترین گوشت هایی که دارای پروتئین فوق العاده بالایی است، باید به گوشت حیوان صحرایی، شتر اشاره کنیم. این گوشت دارای مقادیر فوق العاده زیادی پروتئین بوده و از کلسترول کمی نیز برخوردار است. کسانی که از دیابت و کلسترول بالا رنج می برند، بهتر است به جای هر نوع دیگر از گوشت های قرمز، از

گوشت شتراستفاده کنند. 

حتی باید بیان نماییم که نه تنها گوشت این حیوان، بلکه شیر شتر نیز از خواص بی نظیری برخوردار می باشد. محققان به تازگی دریافته اند که شیر شتر به میزان قابل توجهی انسولین در خود جای داده است که می تواند برای کسانی که از بیماری دیابت رنج می برند، مفید باشد. 

گوشت های قرمز گوسفندی و گوساله از مقادیر زیادی کلسترول برخوردار هستند. اما گوشت شتر به دلیل کم داشتن کلسترول جایگزینی مناسب به جای دیگر گوشت های قرمز به شمار می رود. می توانید بدون هیچ نگرانی از این گوشت در برنامه غذایی خود استفاده کنید. سلامتی را با تمام وجود احساس نمایید و در کمال آرامش و بدون هیچ استرسی از گوشت قرمز استفاده کنید.


گوشت سفید ، با ما بهترین باشید.

طرز تهیه بلدرچین کبابی مجلسی

گوشت بلدرچین یکی از خوشمزه ترین گوشت های است که به عمر میل می کنید. گوشت این پرنده، دارای انواع ویتامین و امگا 3 بوده که با خوردن آن عملکرد بدنتان را بهبود می بخشید. بانوان ایرانی که به امتحان کردن گوشت های مختلف علاقه دارند به سراغ بلدرچین می روند و آن را به صورت کبابی تهیه می کنند. بلدرچین مانند جوجه چینی و ناگت سوخاری بسیار پرطرفدار است زیرا این دسته غذاها بسیار سریع پخته شده و راحت سرو می شود. اگر به دنبال طرز تهیه بلدرچین کبابی هستید، مسیر را درست آمده اید و ما در این مقاله روش پخت بلدرچین به صورت کبابی را به شما عزیزان آموزش می دهیم.

بلدرچین کبابی

 

 

مواد لازم برای پختن بلدرچین کبابی

بلدرچین کبابی که ما برای شما در نظر گفته ایم مخصوص 4 نفر است. همانطور که میدانید بلدرچین پرنده ای ریز و کوچک است در نتیجه پختن به سبک کباب بلدرچین حجم آن را کمتر می کند. در نتیجه اگر دوست دارید می توانید به تعداد بلدرچین ها اضافه کنید.

 

 

کره 50 گرم

برگ بو 4 عدد

پیاز متوسط 2 عدد

گوشت بلدرچین 1 کیلوگرم

پاپریکا نصف قاشق مرباخوری

روغن زیتون 4 قاشق غذاخوری

زعفران دم کرده 1 قاشق غذاخوری

آب لیمو ترش تازه 5 قاشق غذاخوری

نمک ، زردچوبه و فلفل سیاه به مقدار لازم

 

کباب بلدرچین

 

روش تهیه کباب بلدرچین

1.در مرحله اول باید یک قابلمه برای بلدرچین ها پیدا کنید و با ریختن چند لیوان آب آن را کنار بذارید. پیازها را خرد کنید و در قابلمه بریزید. بعد بلدرچین ها، زردچوبه و برگ بو را به قابلمه اضافه کنید.

 

2.قابلمه را روی حرارت قرار داده تا آب جوش آید. اجازه دهید بلدرچین و موادی که داخل آن ریختید، نیم پز شوند و بوی زهم آن از بین برود. بعد از 10 تا 15 دقیقه بلدرچین ها را از روی حرارت برداشته تا کمی خنک شوند.

 

3.بعد از اینکه بلدرچین ها خنک شد از درون قابلمه بردارید. بعد پوست بلدرچین ها را از گوشت جدا کنید و به قطعات مختلف خرد کنید و داخل کاسه ای جداگانه بریزید.

 

4.در این مرحله باید روغن زیتون و زعفران دم کرده، آبلیمو، پاپریکا و نمک و فلفل را به بلدرچین ها اضافه کنید. اگر از پیازهای قبلی مقداری اضافه مانده استفاده کنید و درون ظرف بریزید. بعد با قاشق یا دست تمام مواد را مخلوط کنید تا به خورد یکدیگر بروند.

 

5.بعد از اینکه مواد کاملا مخلوط شد روی آن یک کیسه سلفون بکشید و یک تا 2 ساعت درون یخچال قرار دهید. با این روش بلدرچین ها طعم دار شده و بسیار نرم و لذیذ می شود. بعد از گذشت 2 ساعت بلدرچین را از یخچال درآورده و درون سیخ قرار دهید.

 

6.هر وقت از سرخ شدن ذغال ها مطمئن شدید، بلدرچین ها را روی آنها قرار دهید. در حین پخته شدن حتما سیخ ها را بچرخانید تا هر طرف آن کاملا پخته شود و خام نباشد. بعد کره را ذوب کنید و با زعفران دم کرده روی گوشت بلدرچین کبابی بزنید. با این روش کباب ها بسیار نرم می شود و هرگز خشک نمی شوند.

 

نکته مهم این است که گوشت بلدرچین دارای بوی زهم بدی است و امکان دارد در گام اول پختن بلدرچین کبابی پشیمان شوید. اما روش های مختلف وجود دارد که می توانید بوی بد آن را بگیرید و به راحتی میل کنید. همانطور که قبلا هم گفتیم برای از بین بردن بوی گوشت این پرنده، حتما از پیاز، برگ بو، چوب دارچین، زردچوبه استفاده کنید و اجازه دهید با این مواد بجوشند.

 

 1. در انتها بعد از آماده شدن کباب بلدرچین می توانید آنها را به همراه برنج یا نان سرو کنید. برای تزئین می توانید از انواع سالاد و سبزیجات استفاده کنید و لذت ببرید.

گوشت سفید ، با ما بهترین باشید.

طرز تهیه آش هویج و جو همدانی

آش هویج و جو یکی از معروف ترین آش های همدان است که در سفره مردم این شهر زیبا خواهید دید. این آش محلی و سنتی برای توریست ها نیز جذاب بوده و برای خوردن این آش به همدان سفر می کنند. در این دستور غذایی ما آش هویج را انتخاب کردیم زیرا در فصول سرد زمستان چسبیده و حس و حال شگفت انگیزی می دهد. با ما همراه باشید تا روش تهیه آش را ارائه دهیم.

 

مواد اولیه آش هویج و جو

لازم به تذکر است که این آش سرشار از مواد معدنی و فیبر است. اگر قصد دارید در فصل سرما آشی مصرف کنید که به سیستم ایمنی بدن شما کمک کند، آش هویج همدانی انتخاب خوبی است. ناگفته نماند که این آش برای تغذیه کودکان انتخاب مفید و عالی بوده و به رشد آنها کمک زیادی خواهد کرد. برای تهیه آش هویج و جو از مواد اولیه تازه استفاده کنید. به خصوص

گوشت را اگر در فریزر گذاشته اید در آورده و اجازه دهید یخ آن آب شود.

Image

آش هویج و جو

 

مواد لازم برای پخت آش هویج و جو:

 

هویج خرد شده 2 عدد

پیاز داغ سه قاشق غذاخوری

کشک به مقدار لازم

نخود نصف پیمانه

گوشت چرخ کرده 200 گرم

فلفل، نمک و زردچوبه به مقدار لازم

بلغور دو پیمانه

 

روش پخت آش

1.در مرحله اول باید بدانید که حبوبات باید یک شب قبل خیس بخورد تا نفخ آن از بین برود. لازم به تذکر است که اگر از قبل نخودها را خیس کنید راحت تر و سریع تر پخته می شود و به معده آسیبی نمی رساند.

2.در مرحله دوم نخودهای خیس خورده را به همراه آب داخل قابلمه بریزید و اجازه دهید روی حرارت بپزد.

3.در این مرحله هویج ها را شسته و به صورت ریز خرد کنید.

4.بعد هویج و بلغور را در قابلمه ای جداگانه قرار دهید و اجازه دهید روی حرارت جدا بپزند.

5.بعد از اینکه قابلمه نخود جوش آمد و کاملا پخته شد بلغور، جو و هویج را به آن اضافه کنید تا مواد روی حرارت ملایم قل بخورد و لعاب اندازد.

6.تا وقتی که مواد لعال اندازد، پیاز داغ را تهیه کنید. سپس گوشت چرخ کرده را به پیاز داغ اضافه کنید و کاملا تفت دهید.

7.نمک، فلفل و زردچوبه را آورده و درون مواد بریزید. بعد مایه گوشت و پیاز را به قابلمه بلغور، جو و هویج اضافه کنید.

8.تا این مرحله تمام مراحل پخت آش هویج  جو همدانی را گفتیم. در ادامه بعد از اینکه آش کاملا پخته شد و لعاب انداخت، به همراه مقداری کشک در ظرفی زیبا آش را سرو کنید. برخی افراد برای تزیین از ریحان و هویج استفاده می کنند که شما می توانید بر اساس سلیقه خود تزیینات را انتخاب کنید. بهتر است در کنار این آش نان

خوشمزه ترین غذایی که همه ما به خوردن آن علاقه مند هستیم، کباب راسته با استخوان گوسفندی است. البته برخی دیگر این قسمت از گوشت راسته گوسفندی را برای پخت استیک استفاده می کنند. که به دلیل داشتن طعم خوش، مورد علاقه مردم زیادی قرار گرفته است. 

گوشت راسته با استخوان گوسفندی تمام اطراف ستون فقرات گوسفند را فرا گرفته است. از آنجایی که این قسمت از بدن گوسفند تحرک زیادی نداشته و حرکتی نکرده است، بافت نرم و خیلی عالی دارد. از سوی دیگر شما می توانید در قسمت راسته گوسفند با چربی کمی رو به رو شوید. 

که همین امر باعث می شود گوشت راسته با استخوان گوسفندی بهترین انتخاب برای طبخ استیک یا کباب به شمار رود. اگر کسی از شما بپرسد بهترین قسمت از بدن گوسفند که دارای طعمی خوش است کجاست؟ بدون هیچ تردیدی گوشت راسته گوسفندی را به او معرفی کنید. 

البته فراموش نکنید که راسته گوسفندی از جمله گران قیمت ترین بخشهای بدن این حیوان حلال گوشت به شمار می رود. ممکن است برای خرید آن هزینه زیادی صرف نمایید، اما در انتها می توانید از طعمی لذیذ و فوق العاده بهره مند شوید. 

راسته با استخوان گوسفندی

بیشترین نوع استفاده از راسته با استخوان گوسفندی

بیشتر مردم ترجیح می دهند تا گوشت راسته گوسفند را برای کباب استفاده کنند. اما برخی دیگر از مردم با کمی تنوع و سلیقه، از راسته گوسفندی برای طبخ استیک نیز بهره می برند. این بخش از گوشت گوسفند داری چربی محدودی است. به همین دلیل می تواند گزینه مناسبی برای هر دوی این غذاهای خوشمزه به شمار رود. 

یک گوسفند متوسط تقریبا 3 کیلو راسته با استخوان گوسفندی دارد. می توانید به راحتی همه این سه کیلو را خریده و استفاده کنید. اگر بخواهیم به صورت کلی گوشت گاو و گوسفند را با هم از نظر میزان چربی مقایسه کنیم، بدون شک گوشت گوسفندی از چربی  و استخوان بیشتری برخوردار خواهد بود.

اما از آنجایی که این گوشت مورد علاقه مردم، دارای طبع گرمی است، می تواند برای بدن خواص بیشتری را به بار آورد. پس استفاده از راسته با استخوان گوسفندی را حتما در برنامه غذایی خود قرار دهید. با این که هزینه خرید گوشت گوسفند در برابر هزینه دیگر 

گوشت های قرمز بیشتر است، باز هم بهتر است حتما در برنامه غذایی خود استفاده از این گوشت را قرار دهید. 

کباب راسته با استخوان

راسته گوسفندی برای کباب بهتر است یا گوساله؟

این ستون فقراتی که با نام راسته با استخوان گوسفندی در بدن گوسفند یافت می شود، بدون شک در بدن گوساله نیز خواهید یافت. اما سوال اینجاست که استفاده از کدایم یک از این گوشتها برای کباب بهتر و مناسب تر است؟ 

برخی از افراد به دلیل بی علاقگی زیادی که به مصرف گوشت با چربی دارند، به سراغ گوشت گوسفند نمی روند. در حالی که باید بیان نماییم که گوشت های گوسفندی هم از نظر مواد مغذی، و هم از نظر ارزش غذایی در درجه بهتری نسبت به گوشت گوساله قرار دارد.

از این رو حتما راسته با استخوان گوسفندی را در برنامه غذایی خود قرار دهید. استفاده از این غذای خوشمزه می تواند به میزان قابل توجهی بدن انسان را از هر گونه مواد مغذی بی نیاز کند. تمامی دامداران در ایران گوسفندان را به چراگاه هایی با علوفه تازه می برند. 

همین مسئله باعث شده است تا طعم خوش گوشت این حیوان حلال گوشت، بیشتر از دیگر گوشت ها مورد توجه مردم قرار گیرد. در صورتی که در کشور های دیگر دنیا بیشتر برای تغذیه حیوانات خود، از حبوبات استفاده می کنند. 

که همین مسئله باعث می شود تا گوشت آنها لطیف تر بوده و زمان کمتری برای پخت نیاز داشته باشد. اگر علاقه مند به استفاده از 

گوشت

 راسته با استخوان گوسفندی هستید، حتما اجازه دهید به خوبی پخته شود. زیرا نیاز به زمان طبخ زیادی دارد. 


گوشت سفید ، با ما بهترین باشید.

گوشت مرغ را می توان به عنوان یکی از مهمترین مواد غذایی به شمار آورد، بسیاری از ما میدانیم که با گوشت قرمز چرخ کرده تا چه حد می توانید تنوع غذایی داشته باشید. حال تصور کنید تمامی این تنوع غذایی را با گوشت چرخ کرده سینه مرغ نیز بدست آورد. 

در تمامی دنیا از مرغ به عنوان یکی از محبوب ترین غذاها یاد می کنند. زیرا استفاده از مرغ چه به صورت کامل، چه به صورت چرخ کرده سینه مرغ می تواند در طبخ غذاهای گوناگونی مورد استفاده قرار گیرد. از طرف دیگر قیمت مرغ همیشه نسبت به گوشت های دیگر کمتر و مناسب تر بوده است. 

از این رو توان خریدن و استفاده از مرغ برای هر قشری در جهان میسر بوده است. به همین دلیل بسیاری از مردم کوشیده اند، تا با روش های مختلفی اقدام به استفاده از گوشت سفید مرغ نمایند. برخی به صورت

چرخ کرده سینه مرغ از آن استفاده می کنند، و برخی به روش های گوناگون دیگر.

چرخ کرده سینه مرغ

دلایل استفاده از چرخ کرده سینه مرغ در غذاهای مختلف

یکی از مهمترین دلایلی که منجر شده است، تا استفاده از گوشت مرغ بیشتر از گوشت قرمز طرفدار یابد، کم مایه بودن آن است. به راحتی می توان گوشت مرغ را با هر نوع چاشنی و شیرینی مخلوط نمود. که همین مسئله منجر می شود تا در طبخ غذاهای متعددی از آن بتوان استفاده کرد. 

برخی از بهترین غذاهایی که با چرخ کرده سینه مرغ تهیه می شوند، ناگت مرغ، کوکوی مرغ با سیب زمینی، کباب کوبیده مرغ و . می باشند. گوشت مرغ به تنهایی در زمانی کوتاه پخته می شود. حال تصور کنید این گوشت را به صورت چرخ کرده مورد استفاده قرار دهید. 

چرخ کرده بودن سینه مرغ می تواند در پخت سریع ان موثر واقع شود. مثلا وقت هایی که زمان کافی برای پخت و پز ندارید، با داشتن چرخ کرده سینه مرغ می توان سرعت تهیه یک غذای ساده را افزایش داد. به همین راحتی و با لذت زیاد. 

تقریبا باید بیان نماییم که لذیذترین غذاهایی که می توانیم طبخ کنیم، با گوشت چرخ کرده تهیه می شوند. مثلا شما تاس کباب با گوشت چرخ کرده درست کرده اید، یا رولت گوشت چرخ کرده آماده نموده اید؟ برای تهیه هر یک از این غذاها تنها نیاز به گوشت چرخ کرده داریم. 

حال برخی از غذاها بر حسب سلیقه با

گوشت چرخ کرده قرمز تهیه می شوند، و برخی دیگر با چرخ کرده سینه مرغ که هر دوی این گوشت ها در طعم غذا تاثیر فوق العاده ای دارند. اصولا با ذائقه مردم ایران بیشتر گوشت چرخ کرده قرمز سازگار است. 

سینه مرغ و گوشت چرخ کرده آن

انواع غذاهای طبخ شده با استفاده از گوشت چرخ کرده مرغ 

از میان بهترین غذاهایی که می توانید با استفاده از گوشت چرخ شده سینه مرغ تهیه نمایید، سوفله مرغ فرانسوی است. در آن انواع سبزیجات به کار برده می شود، و در کنار چرخ کرده سینه مرغ غذایی لذیذ را به ارمغان می آورد. 

یکی دیگر از بهترین غذاهای تهیه شده با گوشت مرغ، کیک مرغ سوئدی است. این غذا در کشور سوئد تهیه می شود، و از معروف ترین و بهترین غذاهای این کشور به شمار می رود. اصولا کیک مرغ سوئدی که با چرخ کرده سینه مرغ طبخ می شود، را برای جشن ها و مهمانی های خود آماده می کنند. 

مرغ قلقلی با سس یکی وعده کامل و خوشمزه است که برای تهیه آن نیز از گوشت چرخ کرده مرغ استفاده می شود. این غذا را هم می توان به عنوان یک میان وعده، و هم می توان به عنوان یک وعده غذایی کامل مورد استفاده قرار داد. 

شاهد این مسئله هستیم که بیشتر غذاهایی که با چرخ کرده سینه مرغ تهیه می شوند، در کشور های خارجی محبوب می باشند. زیرا مردم ایران ترجیح می دهند بیشتر از گوشت قرمز چرخ کرده استفاده کنند.


گوشت سفید ، با ما بهترین باشید.

گوشت مرغ به دلیل صرفه اقتصادی و مزه ای که باب دل تمام افراد است در مجالس بیشتر به عنوان غذا مورد توجه قرار می گیرد. با توجه به اینکه غذاهای مختلفی می توان با این گوشت تهیه نمود و روش های طبخ آن نیز بسیار متنوع است، اما در این آموزش تلاش شده است تا طرز تهیه مرغ به صورت مجلسی و در حجم بالا به همراه نکات آن شرح داده شود.

یکی از مهمترین مراحل در طبخ 

گوشت مرغ این مورد است که می بایست بوی زخم گوشت را از بین برد. ایت مهم در خصوص مرغ های محلی بیشتر اهمیت دارد. برای از بین بردن بوی مرغ 

بارنج می توان از فلفل دلمه، برگ بو، سیر و یا هر گونه ادویه دلخواه متناسب با ذائقه افراد استفاده نمود.

طرز پخت گوشت مرغ  برای غذا مجلسی:

در این روش حجم گوشت مرغ بالا است لذا ممکن است با روش های خانگی نتوان طعم مطبوعی به مرغ اضافه کرد. در این حالت ابتدا رب گوجه فرنگی + نمک + فلفل + روغن + پودر سیر را تفت می دهند، سپس آب لیموی تازه  را به آن اضافه می نمایند. در مرحله بعد می توانید کمی آب جوش به مواد فوق اضافه نمایید تا از غلظت مواد کم شده و تفت دادن به راحتی انجام شود.

طرز پخت گوشت مرغ مجلسی

در قابلمه ای به  صورت جداگانه کمی روغن میریزیم و اجازه می دهیم روغن داغ شود. در ادامه برای پخت غذا، پیازهای خلال شده، سیر ریز شده، هویج خلالی یا حلقه شده و فلفل دلمه ای را به آن اضافه می نماییم. بر روی تمام موارد فوق، تکه های گوشت مرغ که از قبل به خوبی شسته و خشک شده اند را قرار می دهیم. دقت داشته باشید که به قابلمه مرغ ها آب اضافه ننمایید زیرا زمانی که مرغ ها شروع به سرخ شدن نمایند از خود آب و روغن آزاد می کنند که همین امر موجب پختن آنها می شود. در این مرحله نیاز نمی باشد که شعله حرارت بالا باشد، گوشت مرغ برای سرخ شدن نیاز به حرارت ملایم دارد. برای این غذا در طول زمان سرخ شدن می توانید با جا به جا نمودن زوایای مختلف گوشت مذکور از سرخ شدن تمام بخش های آن اطمینان حاصل نمایید.

پس از آنکه کاملا آب مرغ بخار شد و تمام بخش های گوشت مرغ سرخ شد، گوشت های مرغ را از ظرف خارج می نمایند. پیشنهاد می شود که در 15 دقیقه آخر پخت مقداری پودر پاپریکا، نمک و زعفران دم کرده به مرغ های سرخ شده اضافه نمایید تا طعم و رنگ خوبی در غذا مشاهده شود.

در این روش سس و مرغ ها هر کدام به صورت جداگانه تهیه شده اند. می توان گوشت مرغ را پس از سرخ شدن به سسی که از قبل تهیه شده بود اضافه نمود ولی پخت مجدد گوشت موجب وارفتگی آن می شود لذا برای مجالس بزرگ پیشنهاد می شود این به صورت جدا از یکدیگر پخت شوند.

نکات طبخ غذای مجلسی به همراه گوشت مرغ

نکات تهیه غذای مجلسی به همراه گوشت مرغ:

 1. در نوع اکبر جوجه در سس تهیه شده برای مرغ، از رب انار استفاده می شود که طعم ترش مانند به سس می دهد.
 2. در تهیه سس حتما رب گوجه فرنگی را به خوبی تفت دهید تا بوی خامی از آن حذف گردد.
 3. در این غذا از آب پز نمودن و یا بخارپز نمودن مرغ ها قبل از سرخ شدن بپرهیزید زیرا این امر موجب می شود تا بافت مرغ شل شود و در مجالس بر روی سفره چهره ی زیبایی نداشته باشد.
 4. بعضی افراد برای از بین بردن طعم مرغ به آن چوب دارچین اضافه می نماند. چوب دارچین موجب تیره شدن رنگ سس می شود.
 5. برای سرو گوشت مرغ در مجالس می توانید از سیب زمینی سرخ شده و سبزیجاتی چون مارچوبه یا نخود سبز استفاده نمایید.

گوشت سفید ، با ما بهترین باشید.

مواد مغذی ضروری بدن و چرا شما به آنها نیاز دارید؟

مواد مغذی ضروری ترکیباتی هستند که بدن نمی تواند به مقدار کافی آنها را تولید کند. طبق گفته سازمان بهداشت جهانی، این مواد مغذی باید از مواد غذایی به بدن انسان برسند؛ زیرا برای پیشگیری از بیماری، رشد و سلامتی بسیار مهم هستند. در حالی که بسیاری مواد مغذی ضروری برای بدن وجود دارد، اصلی ترین آنها ریزمغذی ها بود و در سبک زندگی سالم انسان نقش اساسی دارند. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با مواد مغذی ضروری بدن آشنا کنیم و شش گروه اصلی ریز مغذی های اساسی را ارائه دهیم.

5 مواد مغذی ضروری بدن

1.پروتئین

تمام ارگان های بدن از پوست و مو گرفته تا استخوان و عضلات، دارای پروتئین است. این ماده مغذی برای بدن ضروری بوده و نبود یا کمبود آن خطرات جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت. پروتئین در درجه اول برای رشد ، سلامتی و ایمنی بدن استفاده می شود بعد برای سوخت و ساز بدن مهم است. بدن انسان در حالت عادی دارای پروتئین است اما برای اینکه درگیر کمبود آن نشوید، باید از مواد غذایی مانند

گوشت

مرغ

بارنج،

گوشت

گاو، ماهی،

گوشت

گوسفند، تخم مرغ و برخی حبوبات دریافت کنید.

Description: Image

مواد مغذی بدن

2.کربوهیدرات

اجازه ندهید رژیم های غذایی طاقت فرسا شما را دچار کمبود کربوهیدرات کند. کربوهیدرات یکی از مواد مغذی ضروری بدن است که اگر به مقدار لازم یعنی روزانه 45 تا 65 درصد به بدن شما نرسد، آسیب های زیادی وارد می کند. به گفته کلینیک مایو، کربوهیدرات، سیستم عصبی مرکزی و مغز را کنترل کرده و بدن شما را در برابر بیماری ها محافظت می کند.

Description: Image

ضروری ترین مواد مغذی بدن

3.چربی

چربی های سالم سومین مواد مغذی ضروری بدن است که هر روز باید مصرف شوند. یک انسان سالم علاوه بر پروتئین و کربو، چربی هم مصرف می کند و از بدن خود در برابر عوامل آسیب زا محافظت می کند. طبق پژوهش های دانشکده پزشکی هاروارد، چربی از بسیاری از کارکردهای بدن شما مانند جذب ویتامین و مواد معدنی، ه شدن خون،ساختمان های سلول و حرکت عضلات پشتیبانی می کند. بله، چربی از کالری بالایی برخوردار است، اما اگر به اندازه و به موقع مصرف شود ایرادی نخواهد داشت. بنابراین این چند مورد چربی سالم را در دستور غذایی خود قرار دهید.

 روغن های آجیل

 دانه ها

ماهی

روغن های گیاهی

امگا 3 و امگا 6

Description: Image

مواد مغذی مهم

4.ویتامین

مواد مغذی ضروری بدن بسیار زیاد است، آنها تشکیل شده از موادی هستند که بدن شما قادر به تامین آنها نبوده و در نتیجه به وسیله مصرف مواد غذایی باید آنها را در بدن ذخیره کنید. ویتامین دیگر مواد مغذی ضروری بدن است که هر روز باید مصرف شوند. ویتامین ها برای جلوگیری از بیماری و سالم ماندن بسیار مهم هستند و بدن برای حمایت از عملکردهای خود به این ریز مغذی ها نیاز دارد. از

گوشت شتر مرغ با وجود اینکه در دسته گوشت های قرمز طبقه بندی می شود و از نظر ظاهری کاملا مشابه گوشت گوساله است، اما تقریبا خصوصیات  گوشت مرغ را دارد.  موضوعی که گوشت شتر مرغ را نسبت به گوشت مرغ برتری می دهد میزان کلسترول، کالری و چربی آن  است که از گوشت مرغ و حتی بوقلمون نیز کمتر است. به همین دلیل مصرف این گوشت برای بیماران قلبی عروقی، سالمندان و افرادی که دچار فشارخون بالا هستند، توصیه می شود. همچنین مصرف این گوشت برای اشخاصی که عاشق گوشت هستند اما به خاطر اضافه وزن و چاقی نمی توانند گوشت استفاده کنند مناسب ترین گزینه است.

ران و سینه قسمت های اصلی گوشت شترمرغ را تشکیل می دهند. این گوشت به شکل چشمگیری دارای آهن  می باشد و برای افرادی که از کم خونی رنج می برند می تواند معجزه گری کند.  آهن، روی، منیزیم و ویتامین های ب1 و ب2 و نیاسین موجود در این گوشت موجب شده است که اشخاص با رضایت کامل بتوانند آن را به عنوان بهترین جایگزین برای دیگر گوشت های قرمز قرار دهند. طعم و ساختار گوشت شترمرغ کاملا مشابه گوشت گوساله است اما کلسترول و چربی پایین و پروتئین و آهن بالا، گوشت شترمرغ را نسبت به گوشت گوساله برتری می بخشد.

بهترین گوشت برای بیماری قلبی و سالمندان

پایین بودن چربی بین ماهیچه ای  شترمرغ و میزان بالای اسید چرب امگا 3 موجب شده است تا این گوشت برای بیماران قلبی – عروقی و سالمندان مناسب باشند تا این افراد بتوانند با اطمینان خاطر و بدون نگرانی این گوشت را مصرف کرده و نیازهای پروتئنی خود را برطرف سازند.

استفاده از اسید چرب امگا 3 تاثیرات مثبت و خوبی در کاهش بیماری های قلبی عروقی دارد و از ه شدن عروقی جلوگیری می کند و برای رشد و نمو نیز بسیار مفید است. از آنجایی که اکثرا در محصولات سفره های غذای ما با کمبود امگا 3 مواجه هستند، مصرف گوشت شترمرغ می تواند این کمبود را تا حدود زیادی جبران کند.

طعم و مزه گوشت شترمرغ

همانطور که گفته شد طعم و مزه این گوشت شبیه

گوشت گوساله است . گوشت آن بیشتر عضلانی است و به راحتی می توان گوشت آن را از بافت استخوانی جدا کرد. شباهت

گوشت شترمرغ با گوشت گاو و گوساله تنها از نظر ظاهری است اما گوشت آن به تردی گوشت مرغ است و هضم پذیر و نرم می باشد و پخت آن احتیاج به مدت زمان زیادی ندارد.

دقت در انتخاب و خرید منابع طبیعی و سلامت اولین گام برای دست یافتن به تندرستی است، فراموش نکنید تمام عناصر مفید و مورد نیاز بدن را می توان از مواد غذایی سالم استخراج کرد. فروشگاه اینترنتی بارنج با ارائه محصولات باکیفیت در بسته هایی با وزن های مختلف و بسته بندی های متنوع و کاملا بهداشتی، به منظور رفاه حال مصرف کنندگان و امکان خرید آنلاین آن از طریق بازار آنلاین بارنج و با ارائه ی خدمات ارسال رایگان توانسته مشکل تهیه محصولات سالم و ارگانیک را رفع کند.


گوشت سفید ، با ما بهترین باشید.

مواد لازم کسادیای تن ماهی و لوبیا

پیاز 1 عدد
سیر 2 حبه
تن

ماهی 1 قوطی
کنسرو لوبیا 1 قوطی
کدو سبز 1 عدد
قارچ 5 عدد
آووکادو نصف 1 عدد
روغن زیتون 3 قاشق غذاخوری
پنیر تست ورقه ای 5 عدد
نمک، فلفل و پاپریکا به مقدار کافی

 


کسادیا غذایی مکزیکی است که از سرخ کردن دو نان تورتیلا و مواد بین آنها تهیه می شود. برای مواد میانی نان ها گزینه های زیادی وجود دارد. کسادیای تن ماهی و لوبیا طعم خیلی خوبی دارد و راحت تهیه می شود، چون مواد اصلی آن تن ماهی و خوراک لوبیا هستند که به صورت آماده دردسترسند. با استفاده کمتر از روغن و پنیر در این غذا، کسادیای تن ماهی و لوبیا را میتوان غذایی سالم، مقوی و کم چرب دانست.
 

طرز تهیه کسادیای تن ماهی و لوبیا

تابه ای را با کمی روغن چرب کنید و روی شعله قرار دهید تا داغ شود. پیاز را کاملاً خرد کنید و داخل تابه بریزید. سیر را نیز داخل تابه رنده کنید. سیر و پیاز را تفت بدهید تا کمی طلایی رنگ شوند و بوی پیاز و سیر داغ را حس کنید. نیمی از پیاز و سیر داغ را داخل تابه دیگری بریزید. کدو سبز را بشویید و خرد کنید. 5 عدد قارچ را نیز خوب خرد کنید. در یکی از تابه ها کدو سبز، قارچ ، نمک و فلفل را بریزید و به دیگری کنسرو لوبیای برتر را اضافه کنید. هر دو تابه را روی حرارت قرار دهید تا آب سبزیجات تبخیر شود و سس خوراک لوبیا کاملاً غلیظ شود.  در کاسه ای تن ماهی برتر را با آووکادوی خرد شده، نمک و پاپریکا مخلوط کنید. پنیر ورقه ای را نیز به صورت رشته های باریک خرد کنید و کنار بگذارید. کف یکی از تابه ها را با روغن زیتون چرب کنید. یک نان تورتیلا (از هر نان تخت گرد دیگری هم میتوانید استفاده کنید) کف تابه بگذارید. تعدادی از رشته های پنیر را روی نان بپینید. بعد به ترتیب مقداری از مخلوط تن ماهی، لوبیا، قارچ و کدو سبز و کمی دیگر پنیر بریزید. در آخر یک نان دیگر روی مواد بگذارید و کمی روی آن فشار بیاورید. بعد از یکی دو دقیقه کسادیا را برگردانید و سمت دیگر آن را هم سرخ کنید. این کار را برای بقیه مواد هم تکرار کنید تا هر پنج کسادیای شما آماده شود. کسادیای تن ماهی و لوبیا را با ماست یا سس مورد علاقه خود سرو کنید.


گوشت سفید ، با ما بهترین باشید.

مواد لازم پیروگی گوشت و قارچ

گوشت راسته گاو 230 گرم
پیاز کوچک 1 عدد
قارچ 130 گرم
جعفری خرد شده 1/4 پیمانه
خامه ترش 1 پیمانه (می توانید به جای خامه ترش از ماست چکیده استفاده کنید)
برای خمیر پیروگی:
آرد 3 پیمانه
تخم مرغ 1 عدد
کره 1/4 پیمانه
خامه ترش 1/2 پیمانه (می توانید به جای خامه ترش از ماست چکیده استفاده کنید)

 

 

طرز تهیه پیروگی گوشت و قارچ

 

پیروگی غذایی است که ریشه‌اش به اروپای شرقی برمی‌گردد. ظاهر این غذا شبیه به پیراشکی‌های کوچک است. خمیر پیروگی نیازی به ورآمدن ندارد و به همین دلیل پیروگی گوشت و قارچ خیلی راحت و نسبتاً سریع تهیه می‌شود. پیروگی‌هایی هم هستند که مواد میانی آنها شیرین است و در واقع به عنوان شیرینی مصرف می‌شوند. اما اینجا مواد میانی مخلوطی از گوشت، پیاز، قارچ و کمی خامه ترش هستند. پیروگی گوشت و قارچ را می‌توانید به عنوان شام یا ناهاری لذیذ همراه با ماست یا سس گوجه سرو کنید.
اول از همه مواد میانی پیروگی را تهیه کنید. گوشت را روی تخته به صورت قطعات باریک و کوچک خرد کنید. نمک و فلفل روی آن بپاشید. کمی روغن را داخل تابه داغ کنید و سپس گوشت خرد شده را حدود ۵ دقیقه روی شعله زیاد تفت بدهید. سپس گوشت سرخ شده را از تابه خارج کنید.
پیاز را به صورت نگینی خرد کنید و داخل تابه بریزید. ۱۰ دقیقه تفت بدهید تا پیاز به رنگ قهوه‌ای روشن در بیاید. در این مدت قارچ را نیز خرد کنید. بعد از طلایی شدن پیاز، قارچ را به آن اضافه کنید. ۵ دقیقه به تفت دادن ادامه دهید و مرتب هم بزنید تا چیزی به کف تابه نچسبد.
در آخر گوشت را هم به تابه اضافه و با بقیه مواد مخلوط کنید. تابه را از روی گاز بردارید و روی مواد جعفری خرد شده بریزید و مجددا هم بزنید. مواد میانی را داخل کاسه‌ای بریزید و با خامه ترش یا ماست چکیده مخلوط کنید. قبل از مصرف حداقل یک ساعت در یخچال قرار دهید.
برای تهیه خمیر، آرد را در کاسه بزرگی بریزید. کره نرم شده، خامه ترش (ماست چکیده) و تخم مرغ را در کاسه دیگری بریزید و به خوبی با هم مخلوط کنید. مایع را روی آرد بریزید و هم بزنید. وقتی خمیر آنقدر سفت شد که دیگر هم زدن ممکن نبود، شروع به ورز دادن کنید. در صورتی که خمیر چسبناک بود مقداری آرد اضافه کنید. به ورز دادن ادامه دهید تا خمیر به راحتی شکل بگیرد. بگذارید خمیر نیم ساعت بماند.
جهت سر هم کردن پیروگی، روی سطح کار حسابی آرد بپاشید سپس خمیر را با وردنه به ضخامت ۳ میلی‌متر پهن کنید. حال خمیر را به صورت دایره‌هایی به قطر حدود ۵ سانت برش بزنید. برای این کار می‌توانید از کاتر کوکی یا لیوان استفاده کنید.
حال وسط هر کدام از دایره‌ها ۱/۴ پیمانه از مخلوط گوشت بریزید و با دست خمیر را تا کنید و دور مواد بپیچید. برای چسباندن لبه‌ها به هم خمیر را با کمی آب خیس کنید و با فشار دادن چنگال روی لبه‌ها کار را تمام کنید.
حال پیروگی‌ها را ۴ دقیقه آبپز کنید تا در آب معلق شوند. سپس در تابه محتوی کمی کره دو طرف آنها را سرخ کنید تا قهوه‌ای رنگ شود (هر طرف حدود ۳ دقیقه). پیروگی گوشت را با ماست سرو کنید.


گوشت سفید ، با ما بهترین باشید.

با افزایش سن پوست قابلیت های خود را از دست می دهد و به سمت چروک شدن پیش می رود و به اصطلاح پیر می شود. از راه های موثر برای شاداب و جوان نگاه داشتن پوست استفاده مناسب از مواد غذایی حاوی کلاژن بالا است تا استحکام پوست به وسیله آن در برابر چروک شدن افزایش پیدا کند.

Description: C:\Users\Reyhaneh.n\Desktop\tasir-ziba.jpg

پوست صاف و براق یک اصل مهم در زیبایی محسوب می شود که افراد به خصوص بانوان در سرتاسر دنیا در آرزوی یافتن آن هستند. دست یافتن به راز پوست شفاف و بدون چین و چروک مردم چین، ژاپن و کره چیزی نیست که بتوان از آن به سادگی گذشت. با مطالعه این مقاله متوجه خواهید شد که راز این زیبایی در مصرف یک ماده غذایی ارزشمند است که در میان مردمان آسیای شرقی طرفداران زیادی دارد.

و اما راز زیبایی پوست ساکنان آسیای شرقی آنگونه که فکر می کنید پیچیده نیست. ماده غذایی محبوب در میان آنان چیزی نیست جز پای مرغ که در رستوران ها به صورت سرخ شده و سوپ سرو می شود و ارتباط تنگاتنگی با زیبایی و سلامتی شان دارد. پای مرغ به خصوص در میان چینی ها طرفداران زیادی دارد و جزوه وعده های غذایی اصلی آنان محسوب می شود. مصرف پای مرغ یکی از راه کارهای طبیعی و خانگی عالی برای مقابله با چین و چروک پوست صورت است که خیال شما را از بابت صرف هزینه های بالای تزریق بوتاکس راحت خواهد کرد و عواضی نیز در پی نخواهد داشت.

زیبایی و جوان سازی پوست با مصرف پای مرغ

Description: C:\Users\Reyhaneh.n\Desktop\خواص-پای-مرغ.jpg

کلاژن مانند یک چسب قوی در بدن عمل می کند و با انعطاف و  حالت کشسانی ای که به پوست می بخشد مانع از چروک شدن آن می شود. کلیسیم، پروتئین و کلاژنی را که بدن نیاز دارد تا پوستی زیبا، شاداب و مستحکم به شما هدیه کند را پای مرغ می تواند تامین کند. مصرف هفتگی پای مرغ برای جلوگیری از پیری زودرس پوست یک پیشنهاد فوق العاده است زیرا این ماده غذایی بی نظیر با کلاژن بالایی که دارد در بازسازی سلول های مرده پوست نقش موثری دارد و انعطاف پذیری پوست را افزایش می دهد. در واقع مصرف پای مرغ  مساوی است با خداحافظی با چین و چروک زیر چشم، پیشانی، از بین بردن خطوط اخم و خنده سفت شدن پوست و هرگونه خطوطی که خبر از پیری زودرس پوست می دهند. این ماده غذایی سبب از بین رفتن جای آکنه در پوست نیز می شوند. شاید دلیل محبوبیت پای مرغ در آسیای شرقی به خصوص مردم چین همین باشد که البته دلایل کمی نیستند.

مزایای استفاده از پای مرغ تنها منحصر به زیبایی و استحکام  پوست نمی شود، از دیگر مزایای پای مرغ می توان به تاثیر مصرف پای مرغ در تسریع روند درمان زخم ها، استحکام استخوان ها، انعطاف مفاصل، تاندون ها و رباط ها، حفظ سلامت ناخن ها، تقویت سیستم ایمنی بدن، جلوگیری از شکنندگی استخوان ها، کاهش فشارخون بالا، تقویت اعصاب لثه ها که سلامت آنها را تضمین می کند، رفع مشکلات دستگاه گوارش، حفظ تعادل هورمونی، کاهش استرس و اضطراب، کاهش خطر حمله های روماتیسمی، بهبود کیفیت خواب و. اشاره کرد. بیشتر موارد ذکر شده غیر مستقیم در سلامت و زیبایی پوست نیز دخیل هستند. با کاهش استرس، بهبود کیفیت خواب و تعادل هورمون ها مسیر دست یابی به پوست شاداب تسهیل تر می شود.

Description: C:\Users\Reyhaneh.n\Desktop\268651_219.jpg

ارتباط زیبایی پوست با اعتماد به نفس

تاثیر زیبایی و جوان سازی پوست بر اعتماد به نفس انکار ناپذیر است و پنجاه درصد زیبایی منحصر به داشتن پوستی شاداب، شفاف، صاف و به دور از هرگونه چین و چروک است. در نهایت اولین گام برای دست یافتن به اعتماد به نفس بالا تمرکز بر زیبایی پوست است. افکار منفی و بد پیرامون هرگونه زشتی و زیبایی را کنار بگذارید و با تغذیه مناسب با یک تیر دو نشان یزنید و زیبایی و طعم و مزه فوق العاده را توامان تجربه کنید.


گوشت سفید ، با ما بهترین باشید.

کله پاچه به عنوان یک غذای لذیذ در ایران شناخته می شود ولی با توجه به میزان بالای چربی این غذا، پزشکان و متخصصین تغذیه از مصرف زیاد این غذا شما را منع می نمایند. لذا استفاده بیش از اندازه از این غذا می تواند سلامت افراد را تحت تاثیر قرار دهد.

برای بسیاری از افراد این سوال مطرح است که چه بخش هایی از 

کله پاچه دارای چربی کمتری است؟ چه بخش هایی را میتوان با خیال راحت میل نمود و از خوردن چه بخش هایی می بایست اجتناب کرد ؟

ویژگی نمایان کله پاچه میزان بالای چربی آن می باشد که منجر می شود تا کلسترول خون افزایش یابد. این میزان کلسترول باعث رسوب در عروق می شود و خون رسانی به قلب و مغز را با اختلال رو به رو می نماید. کارشناسان تغذیه مصرف کله پاچه را به صورت کامل منع نمی نمایند ولیکن مغز، چشم و بناگوش به ترتیب خطرناک ترین بخش ها از میزان چربی بالا می باشند.

دانستنی هایی در مورد کله پاچه

باید ها و نباید هایی در خصوص سیرابی و شیردان:

گروهی از افراد کله پاچه را به همراه سیرابی و شیردان میل می نمایند. سیرابی و شیردان از اجزای معده نشخوارکنندگان است و میل نمودن 3 الی 4 بار در ماه مشکل ساز نخواهد شد. پروتئین موجود در این بخش همانند پروتئین گوشت قرمز است. اما باید در نظر داشت که به نسبت گوشت مرغ و گاو، کالری کمتری دارد.

در این غذا از جگر سفید استفاده می شود که به نسبت جگر سیاه ارزش غذایی متفاوتی دارد. آهن و ویتامین A چندین برابر جگر سیاه می باشد.

آیا برای کاهش چربی کله پاچه می توان از ترشی استفاده نمود؟

برخی افراد تصور می نمایند که اگر این غذا را به همراه ترشی هایی نظیر آب لیمو، آب نارنج و مواردی از این قبیل میل نمایند میزان چربی سوزی را افزایش داده و از کلسترول غذا می کاهند. باید در نظر داشت که این تصور تا حدی صحیح می باشد. ترشی منجر می شود تا چربی این غذا راحت تر تجزیه شود و جذب بدن گردد. اما باید در نظر داشته باشید که با میل نمودن ترشی، چربی غذا کم نمی شود بلکه به جذب بهتر آن کمک می شود.

 از سمت دیگر استفاده از ترشی منجر می شود تا چربی دهانی کمتر شود و بزاق بیشتر ترشح گردد لذا اشتهای افراد با غذا خوردن بیشتر خواهد شد.

بهترین و بدترین قسمت های کله پاچه کدام بخش ها هستند؟

از نظر چربی، پاچه کمترین میزان چربی را دارد و بیشترین مقدار در مغز است. مغز در این غذا سرشار از کلسترول است. خوراک زبان دارای انواع ویتامین های B است. هر 100 گرم خوراک زبان حدود 130 کیلو کالری انرژی به بدن تزریق می نماید. چنانچه از این غذا برای وعده صبحانه استفاده می کنید پیشنهاد می شود تا در وعده ناهار یک غذای گیاهی کم کالری مصرف نمایید.

موارد مصرف کله پاچه

 چربی موجود در چشم که نوعی چربی اشباع شده ترانس است، برای بدن اصلا مناسب نیست. به گفته متخصصین تغذیه چنانچه قصد دارید از مضرات این غذا در امان باشید، کمتر آن را مصرف نمایید. این غذا برای افراد ضعیف تقویت کننده خوبی می باشد. اگر هضم کله پاچه به درستی انجام شود می تواند تحریک کننده و تقویت کننده قوای جنسی نیز باشد. در مقابل افرادی که بیماری های معده دارند و یا معده آنان برای هضم غذا به صورت ضعیف عمل می نماید، ممکن است که با میل کله پاچه دچار قولنج شوند.

این غذا به صورت کلی برای افرادی که نیاز به قوی نمودن بدن و مستحکم نمودن آن دارند گزینه خوبی است. اگر که مستعد کلسترول بالا و یا چربی خون هستید، پیشنهاد می شود تا در ماه حداکثر یک ماه از بخش پاچه استفاده نمایید.


گوشت سفید ، با ما بهترین باشید.

گوشت های قرمز اصولا از محبوبیت بالایی برخوردار هستند. اما همه ی قسمت های این گوشت ها برای هر غذایی مناسب نیستند. مثلا گوشت های آبگوشتی، از جمله گوشت هایی هستند، که باید برای خرید و انتخاب آنها بسیار تجربه داشته باشید. 

ابگوشت از جمله غذاهای ایرانی و اصیلی می باشد، که در ایران از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است. اگر از هر ده نفر ایرانی در مورد بهترین غذای سنتی سوال بپرسید، 9 نفر به غذای آبگوشتی اشاره میکنند، که از مرغوب ترین گوشت های گوسفندی پخته شده است. 

البته برخی آبگوشت را با نام دیزی نیز می شناسند. اما هنوز هم غذای آبگوشت محبوب ترین در میان مردم به شمار می رود. گوشت هایی که در غذای آبگوشتی استفاده می شوند، همگی دارای منابع اصلی پروتئین بوده، و بسیار مقوی هستند. 

مسلما تهیه و پخت این غذا از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. این که شما از چه گوشت آبگوشتی استفاده نمایید، یا این که کدام قسمت از گوشت های گوسفندی، برای طبخ آبگوشت بیشتر مناسب است، مهم می باشد. پس باید بدانیم که آبگوشت نیز همچون هر غذای اصیل ایرانی، نیاز به فوت و فن خاصی دارد. 

بنر گوشت آبگوشتی 21651

مهمترین و اصلی ترین ماده غذایی آبگوشتی

درست است که باید برای پخت ابگوشت، از فوت و فن بالایی برخوردار بود. اما مهمترین اصلی که می تواند یک آبگوشت اعلا برای ما ارمغان آورده، انتخاب گوشت 

بارنج خوش طعم و مناسب است. بسیاری از مردم تصور میکنند، که غذای آبگوشت، آسان ترین غذایی است، که می توانند طبخ نمایند. 

اما بهترین و خوشمزه ترین غذای آبگوشتی توسط آشپز هایی تهیه می شود، که علاوه بر مهارت، زمان و دقت زیادی نیز برای پخت این غذا در نظر می گیرند. انتخاب مواد اولیه برای طبخ این غذای سنتی و اصیل، از دشوارترین و حساس ترین مراحل آماده سازی غذای ایرانی و اصیل آبگوشت می باشد. 

از این رو باید بدانید از چه مواد لازمی باید برای تهیه و پخت آبگوشت استفاده نمایید. این که شما از چه نوع گوشت آبگوشتی استفاده می کنید، یا این که به چه میزان سیب زمینی، پیاز، رب، حبوبات و . نیاز خواهید داشت، باید بسیار توجه نمایید. 

برخی ترجی می دهند در غذای آبگوشتی از سیر استفاده کنند. شاید بگویید به دلیل این که سیر از عطر بدی برخوردار است، نباید آن را در غذا استفاده نمود. اما این باوری غلط است. زیرا سیر به محض این که وارد غذا شده و در آن مخلوط می شود، عطر و بوی کمی از خود برجای می گذارد. 

غذای سنتی آبگوشت

مهمترین مراحل تهیه غذای آبگوشت چیست؟

اولین مرحله برای تهیه این غذای خوشمزه، تهیه یک گوشت مناسب آبگوشتی می باشد. این مرحله از سخت ترین مراحل نیز به شمار رفته، و نیاز به زمان و دقت بالایی دارد. اگر گوشت گوسفندی را همراه با دنبه استفاده کنید، می توانید به خوبی طعم خوشی را به غذا دهید. 

برخی از گوشت گوساله نیز برای پخت آبگوشت استفاده می کنند، اما بدون شک این نوع از گوشت قادر نیست به اندازه 

گوشت های 

آبگوشتی گوسفندی، به غذا طعمی خوش دهند. پس با این تفاسیر بهترین  گوشتی که می توانیم برای آبگوشت انتخاب و استفاده کنیم، گوشت های گوسفندی هستند، که همراه با چربی باشند. 

مرحله بعدی انتخاب حبوبات تازه است. پس از این که از تازه بودن گوشت آبگوشتی خود مطمئن شدید، نوبت به انتخاب حبوبات می رسد. البته استفاده از حبوبات به میزان قابل توجهی، به ذائقه و فرهنگ اشخاص بستگی دارد. اما از جمله رایج ترین حبوباتی که در غذا استفاده می کنیم، می توانیم به لوبیا و نخود اشاره کنیم. 

در انتها باید ادویه جات مناسبی را برای پخت غذای آبگوشتی انتخاب و استفاده کنیم. استفاده از این ادویه جات، کاملا اختیاری بوده و به سلیقه اشپز وابسته است. پس ممکن است هر آشپزی به سبک و سلیقه خود غذای ابگوشت را طبخ نماید. 


گوشت سفید ، با ما بهترین باشید.

طرز تهیه کتلت مرغ و سیب زمینی

کتلت مرغ و سیب زمینی یکی از خوشمزه ترین غذاهایی است که می توانید در هفته دو وعده تهیه کنید. این غذا یکی از بهترین غذاهایی است که می توانید برای کودکان درست کنید. زیرا اکثر گودان از خوردن غذاهایی مانند کتلت لذت می برند و علاقه مند هستند. به پیشنهاد ما سعی کنید، از قسمت سینه مرغ بیشتر استفاده کنید تا مرغ بهتر و راحت تر سرخ شود. در ادامه با ما همراه باشید تا طرز پخت کتلت مرغ را آموزش دهیم.

کتلت مرغ و سیب زمینی

روش پختن کتلت مرغ و سیب زمینی

کتلت مرغ و سیب زمینی جزء شامی ها حساب می آید و حدود 30 دقیقه برای پخت آن زمان لازم است. جالب است بدانید این غذا هیچ محدودیتی نداشته می توانید برای شام و نهار و حتی مهمانی های مجلسی خود تهیه کنید. اما برای مهمانی های مجلسی بهتر است با مخلفات خوشمزه سرو شوند. این دستور پخت برای 4 نفر در نظر گرفته شده که به طور دلخواه می توانید مقدار مواد اولیه را بیشتر یا کمتر کنید.

 

مواد لازم برای تهیه کوکو مرغ و سیب  زمینی:

سینه مرغ یک عدد متوسط

تخم

مرغ 2 عدد

پیاز متوسط 2 عدد

سیب زمینی 3 عدد متوسط

پودر سوخاری 1 فنجان

زعفران ساییده نصف قاشق چایخوری

نمک و فلفل به مقدار دلخواه

کوکو مرغ و سیب زمینی

 

برای شروع تهیه کتلت مرغ

1.سینه مرغ را از داخل فریزر درآورده و اجازه دهید یخ آن باز شود. بعد سینه های مرغی که دارید را به همراه یک پیاز، یک لیوان آب و مقدار نمکی که در نظر دارید درون یک قابلمه ریخته و روی حرارت بگذارید.

 

2.در مرحله دوم فلفل و زعفران را به قابلمه روی حرارت اضافه کرده و اجازه دهید به آرامی بپزد.

 

3.همچنین سیب زمینی ها را با کمی آب و نمک درون قابلمه ای دیگر قرار دهید و اجازه دهید روی حرارت ملایم به حال خود بپزند و نرم شوند.

 

4.بعد از اینکه سیب زمینی ها کاملا پخت همانطور که داغ و نرم هستند رنده کنید و درون یک ظرف جدا نگه دارید.

 

5.تا زمانی که سیب زمینی ها خنک می شوند، مرغ های پخته شده را از قابلمه در آورید و تمام استخوان های آن را بگیرید.

 

6.این مرحله، مرحله ی چرخ کردن سیب زمینی و مرغ هاست. مرغ و سیب زمینی را با هم درون وسیله چرخ کن بریزید و اجازه دهید کاملا به هم بچسبند و مخلوط شوند.

 

7.بعد یک پیاز رنده کنید و با تخم مرغ، زعفران، نمک و فلفل مخلوط کنید. این مواد را در ظرفی جداگانه کاملا به هم بزنید و تا جایی ادامه دهید که مواد کاملا به خورد هم بروند و مخلوط شوند.

 

8.برای اینکه مواد به دستتان نچسبد، دستتان را با پودر سوخاری آغشته کنید و از مواد به اندازه کف دست بردارید. مواد را به صورت گردی یا شکلی که می خواهید در آورده و در تابه داغ قرار دهید.

 

9.این روند را تکرار کنید تا مواد کاملا تمام شوند و کتلت مرغ و سیب زمینی آماده شود.

 

نکته مهم این است که کتلت مرغ و سیب زمینی را می توانید با هر چاشنی که دوست دارید سرو کنید. برخی افراد به همراه نان باگت و سیب زمینی سرخ کرده میل می کنند، اما برخی به همراه سالاد و سبزیجات. تمام این موارد به ذائقه و علاقه شما بستگی دارد. ولی اگر قصد دارید برای مهمانان خود تهیه کنید می توانید چاشنی و حتی سس های خوشمزه مختلف را در کنارش قرار دهید. با این روش هم به همه سلیقه ها احترام گذاشته اید، هم ظاهر میز شام خود را زیباتر کرده اید. به طور کلی کتلت ها، انتخاب مناسبی برای مراسم های دورهمی و مجلل است. این دسته غذاها را وقتی با مواد غذایی رنگارنگ سرو کنید، بسیار شیک تر و هیجان انگیزتر می شوند.


گوشت سفید ، با ما بهترین باشید.

در میان تمامی اعضای بدن گوسفند، زبان گوسفندی بسیار پرطرفدار است. افراد زیادی هستند که علاقه فوق العاده ای برای مصرف این قسمت از بدن گوسفند داشته، و از خوردن آن لذت می برند. اما علت این همه علاقه چیست؟ چرا از میان تمامی اعضای بدن گوسفند و کله پاچه آن، زبان را می پسندند؟

بدون شک زبان گوسفندی دارای خواص فوق العاده ای می باشد که این چنین انسان ها را به سمت خود جذب می کند. البته عده ای دیگر به جای استفاده از زبان گوسفند، ترجیح می دهند از زبان گوساله استفاده کنند. زیرا معتقد هستند این زبان فواید و طعم خاص تری دارد. 

اجازه دهید زبان ها را با هم مقایسه کنیم. تا بدانیم کدام یک بهتر و خوش مزه تر است. این نکته را بهتر است در نظر داشته باشید که افراد با کلسترول خون بالا، لازم است در خوردن و استفاده از زبان گوسفندی مراعات کنند. این تکه گوشت می تواند برای آنها بسیار مضر باشد. 

زبان گوسفندی

هر آنچه در مورد زبان گوسفندی باید بدانیم

با این که زبان گوسفند تنها یک بخش کوچکی از بدن این حیوان حلال گوشت را در بر گرفته است، اما مواد مغذی موجود در آن حتی از ماهیچه گوسفندی نیز بیشتر است. حتی می توانیم با صراحت بیان نماییم که برخی از خواص موجود در زبان، حتی در ماهیچه گوسفند نیز وجود ندارد. 

امروزه دیگر افراد معدودی هستند که علاقه مند به استفاده از زبان گوسفندی هستند. اما زمانی که شما همراه با این مطلب را به انتها برسانید، بدون شک از طرفداران زبان گوسفند در اینده خواهید شد. زیرا خواص بیشمار آن انسان را در مصرف مسر می کند. 

خواص زبان گوسفندی و گوساله را می توانیم از مضرات آن بیشتر بدانیم به همین دلیل افراد ترجیح می دهند به خاطر خواص این ماده غذایی، آن را استفاده کنند تا از آن دوری نمایند. زبان گوساله و گوسفند بیشترین عضله و ماهیچه را در خود جای داده و از این رو خواص فوق العاده زیادی دارد. 

بدون این که دچار تردید شوید، استفاده از این ماده غذایی را در برنامه غذایی خود بگنجانید. تا به راحتی به هر آنچه بدنتان نیاز دارد دسترسی یابید. 

خوراک زبان گوسفندی

خواص موجود در زبان گوساله و گوسفندی

افرادی که از خستگی بیش از اندازه رنج می برند، یا همیشه حالت کسالت در بدن خود احساس می کنند، بهتر است از زبان گوسفندی در برنامه غذایی خود استفاده کنند. این افراد دچار کمبود آهن بوده، و از این رو نیاز به مصرف ماده غذایی دارند که بتواند آهن بدنشان را تامین کند. 

یکی از بهترین مواد غذایی که می تواند میزان آهن مورد نیاز بدن را تامین کند، زبان گوساله و گوسفند است. وقتی بدن انسان دچار کمبود آهن شود، در توزیع گلبول های قرمز بدن اختلال پیش می آید. در این صورت اکسیژن کافی به مغز نمیرسد، و انسان را دچار خستگی مفرط می کند. 

از دیگر خواص استفاده از زبان گوسفندی و گوساله می توانیم به تقویت کنندگی سیستم ایمنی بدن اشاره نماییم. زبان این حیوانات حلال گوشت، دارای مقادیر فوق العاده زیادی روی، سدیم و پتاسیم است. به همین دلیل می توانید با استفاده از آنها سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید. 

اگر بدن از سیستم ایمنی خوبی برخوردار باشد، راحت تر در برابر هر نوع ویروسی مقاومت نموده، و از ابتلا به عفونت پیشگیری می کند. مصرف زبان گوسفندی می تواند یک روش ایده آل برای رسیدن به سیستم ایمنی عالی بدن باشد. 

داشتن یک زندگی سالم بدون شک آرزوی همه انسان ها است. پس بهتر است تمامی مضرات استفاده زبان های گوساله و گوسفند را دور بریزید و این ماده غذایی را در برنامه غذایی خود بگنجانید. تا زندگی سالم را تجربه کنید. 


گوشت سفید ، با ما بهترین باشید.

با خواص تخم مرغ آشنا شوید

آیا می دانید تخم مرغی که مصرف می کنید چه فوایدی برای بدنتان دارد؟ تا به حال فکر کرده اید با خوردن تخم مرغ های خوشمزه کدام ویتامین ها وارد بدنتان می شود؟ تخم مرغ یک غذای کامل بوده که برای صبحانه، ناهار و شام انتخاب